Britské podniky pociťují odliv zájemců o práci ze zemí Evropské unie a mají problém obsadit volná místa. Napsal to v pondělí list The Guardian s odkazem na průzkum provedený mezi 2000 podnikateli. Nedostatek pracovníků nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy. Náborová firma Adecco Group situaci označuje za důsledek připravovaného odchodu Británie z EU.

Organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) uvádí, že počet evropských zájemců o práci klesá od loňského léta na pracovních postech všech úrovní. Až 40 procent zaměstnavatelů mělo v minulých 12 měsících problémy s obsazením volných pozic. Největší potíže jsou ve zdravotnictví a pohostinství.

Podle oficiálních údajů loni přišlo do Británie z ostatních zemí EU 101 tisíc lidí, co je nejméně od roku 2013. Počet zájemců o jedno pracovní místo na nekvalifikované pozici loni poklesl z 24 na 20, v případě středně kvalifikovaných postů pak z 19 na deset.

Polovina podniků, které mají problémy najít zaměstnance, zvýšila nástupní mzdy. Gerwyn Davies z CIPD řekl, že oficiální údaje ukazují loňský významný pokles počtu lidí přicházejících do Británie za prací z ostatních zemí EU, což vytváří tlak na podniky závislé historicky na zahraničních zaměstnancích.

Alex Fleming z náborové firmy Adecco Group řekl, že s blížícím se brexitem "se začíná projevovat nedostatek talentovaných lidí a zvyšuje se konkurence na pracovním trhu". "Na podnikatele tak roste tlak, aby nabídli nejen výhodnější mzdy, ale také dodatečné výhody," řekl Fleming.

Související