Snad žádná událost nehýbe poslední týden světem burz víc než záměr Elona Muska udělat z Tesly soukromou společnost, s jejímiž akciemi se už nebude veřejně obchodovat. Jeden tweet šéfa Tesly spustil lavinu spekulací a došlo už i na žaloby.

Jako první se ozvali spekulanti na pokles, kterým by odkup akcií za Muskem nabízených 420 dolarů a následné stažení cenných papírů s označením TSLA z burzy NASDAQ udělalo pořádnou díru do kapsy.

Akcie si totiž všichni "shortaři" bez výjimky půjčovali, když byl kurz podstatně níž, a ukončením obchodování by přišli i o tu nejmenší šanci, že by spekulaci proti Tesle mohli "vysedět". Proto nářky, že je chce Musk "naprosto rozdrtit", proto srovnávání jeho postupu s jaderným útokem.

Spekulanti na pokles mají vlastně jen jednu šanci − že se Musk přecenil a peníze na odkup za velkorysý kurz dohromady nedá.

Samotný způsob zveřejnění zprávy, "kurzotvorné" jako málokterá jiná, přes sociální síť Twitter mu nejspíš projde, nebo bude postih regulátora (který už incident vyšetřuje) vzhledem k existujícím precedentům jen symbolický. Ovšem kdyby nabídka na odkup ztroskotala, dostanou obvinění z manipulace kurzem a jeho nafukování reálnější základ. A to by bylo pro Muska drahé a pro jeho reputaci zdrcující.

Těžko by se Musk dostal tam, kde je, kdyby byl naivní prosťáček, který slibuje desítky miliard dolarů a pak ukáže prázdné ruce. Včera se konečně o zdrojích, z nichž akcionáře nespokojené se změnou statusu cenných papírů Tesly, rozpovídal. Ujistil, že finančně vratkou automobilku nezatíží dalším dluhem, a konečně potvrdil, kdo potřebné miliardy dodá. Mají to být Saúdové, jejich státní fond investující přebytky z ropy. Když tedy půjde vše podle plánu, odchod z burzy schválí vedení Tesly (které na větší opozici vůči Muskovi rozhodně není stavěno) a následně i valná hromada, budou nakonec všichni spokojeni. Nešťastné spekulanty na pokles, kteří Muska podcenili, samozřejmě nepočítaje.