Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v úterý oznámila, že na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny poprvé odhalila moderní vojenské vybavení ruské výroby, přestože Moskva vždy popírala, že vojensky podporuje separatisty. Použití moderní ruské výzbroje v konfliktu, který si od propuknutí na jaře 2014 vyžádal přes 10 000 mrtvých, nyní potvrdil i nezávislý zdroj, uvedla agentura AFP.

Pozorovatelská mise za pomoci bezpilotního letadla vypátrala "čtyři systémy elektronického boje na území, které nekontroluje ukrajinská vláda", a to typu Leer-3, Krasucha-2, Bylina a Repellent-1 u městečka Čornuchyne. To leží zhruba 64 kilometrů jihozápadně od povstalecké bašty Luhansk.

Tyto moderní systémy sloužící k rušení vysílání či raket s radarovým naváděním se vyrábějí v Rusku jen v posledních letech, poznamenala AFP. Dodala, že například systém Repellent-1 je podle ruských médií určen k ničení miniaturních bezpilotních letounů.

OBSE se zdržela toho, že by explicitně uvedla zemi, která toto moderní vybavení mohla separatistům dodat. Potvrdila však, že činnost jejich vlastních bezpilotních letounů, které slouží k pozorování konfliktu, byla rušena v desítkách případů, a to i na povstaleckých územích.

Mírové dohody, uzavřené v roce 2015 v Minsku, a následná četná příměří umožnily na Donbasu výrazně snížit intenzitu a rozsah bojů, přesto však potyčky pravidelně propukají i nadále. Politická část mírových dohod zůstává mrtvou literou a vinu za to si přehazují obě znepřátelené strany.

OBSE disponuje na východě Ukrajiny týmem, který čítá na 600 lidí.

Související