Společnost DeepMind vlastněná Googlem (respektive jeho mateřskou firmou Alphabet) vyvinula systém umělé inteligence, který analýzou 3D skenů oční sítnice dokáže odhalit více než 50 zrakových onemocnění se stejnou přesností jako špičkoví lékaři. Výsledky výzkumu, který prováděla společně s londýnskou oční klinikou Moorfields a Institutem oftalmologie při University College London, zveřejnil vědecký časopis Nature Medicine.

Systém se učil jednotlivá onemocnění rozpoznávat na více než 15 tisících očních skenech. Na další tisícovce skenů pak výzkumníci testovali schopnost umělé inteligence správně rozpoznat, zda a jak je oko nemocné. Výsledky testování pak porovnali s výsledky čtyř oftalmologů a čtyř optometristů. Jak uvádí agentura Bloomberg, vědci zjistili, že umělá inteligence dokáže onemocnění správně rozpoznat s 94procentní přesností.

Podle spoluzakladatele DeepMind Mustafy Suleymana pomůže systém výrazně zkrátit dobu mezi vyšetřením pacienta a stanovením jeho diagnózy. Na oční klinice Moorfields podle Suleymana musí lékaři denně projít až tisíc očních skenů, což vede k prodlevám, které mohou v některých urgentních případech vést až ke ztrátě zraku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.