Plány na osídlení Marsu lidmi dostávají stále zřetelnější obrysy. Americká NASA vyhlásila v roce 2014 soutěž, jejíž účastníci měli za úkol navrhnout obydlí pro astronauty vyslané na Rudou planetu. Informaci přinesl server Quartz.

Soutěže se zúčastnilo osmnáct návrhářských týmů, které musely počítat s tím, že pro stavbu musí využít primárně materiály dostupné na Marsu. Dům měl jít zároveň "vytisknout" pomocí robota fungujícího na principu 3D tiskárny.

Po čtyřech letech NASA vybrala pět nejlepších návrhů, přičemž autoři každého z nich obdrželi odměnu 20 tisíc dolarů (přibližně 450 tisíc korun). První z těchto "vytisknutelných" domů by mohl vyrůst do roku 2030, zatím však podstatně blíže Zemi - na Měsíci.

NASA si od soutěže mimo jiné slibuje rozvoj využití 3D tisku v běžném stavebnictví. Další část soutěže je nyní zaměřená na samotného robota, který by měl domy tisknout. Vítěz poslední části soutěže si odnese dva miliony dolarů (přibližně 45 milionů korun).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.