Ve věku 80 let v sobotu zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan. Informovaly o tom BBC a agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. V čele OSN stál Annan v letech 1997 až 2006.

Úmrtí někdejšího nejvyššího světového diplomata potvrdila Nadace Kofiho Annana. Zemřel poklidně "po krátké nemoci", uvedla nadace. Agentura Reuters s odvoláním na dva blízké Annanovy spolupracovníky dále napsala, že zemřel v sobotu brzy ráno v nemocnici ve švýcarské metropoli Bernu.

Ghanský diplomat Annan byl prvním černošským Afričanem, který stanul v čele OSN, připomíná BBC. Byl sedmým generálním tajemníkem OSN. V roce 2012 Annan sloužil jako zvláštní zmocněnec pro Sýrii a stál v čele úsilí o mírové řešení konfliktu v blízkovýchodní zemi.

Annan byl šéfem OSN po dvě funkční období. To první začalo 1. ledna 1997, druhé trvalo od 1. ledna 2002 do konce roku 2006. Nobelovu cenu dostal Anna za "práci za lépe organizovaný a mírovější svět". Čelil však také kritice za pomalou reakci na korupční skandál kolem programu OSN Ropa za potraviny.

Annanova nadace označila exšéfa OSN za "světového státníka a hluboce angažovaného internacionalistu, který po celý život bojoval za spravedlivější a mírovější svět". "Kdekoli se vyskytlo utrpění nebo nouze, podal pomocnou ruku a zasáhl mnoho lidí svým soucitem a empatií. Nesobecky kladl na první místo ostatní, nelíčená laskavost, vřelost a skvělost vyzařovaly ze všeho, co dělal," napsala nadace.

Zármutek nad úmrtím Annana vyjádřilo mnoho politických a diplomatických osobností. "Kofi Annan byl vůdčí silou dobra," řekl nynější generální tajemník OSN Antonio Guterres. "S hlubokým zármutkem jsem se dověděl o jeho skonu. Kofi Annan v mnoha ohledech byl Spojenými národy," řekl mimo jiné Guterres, podle něhož Annan přivedl OSN do nového tisíciletí s nedostižnou pokorou a odhodláním.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Annana označil za svého starého přítele. "Svět oplakává velkého lídra a lidumila. Největší uznání, jaké mu můžeme prokázat, je udržovat při životě jeho odkaz a ducha," napsal šéf unijní exekutivy na Twitteru.

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotním prohlášení uvedla, že Annan ji i mnoho jiných svými myšlenkami, pevnými názory a v neposlední řadě charismatem inspiroval. Annan podle ní utvářel OSN jako "sotva někdo jiný před ním". V dnešní době, kdy je společné hledání řešení globálních problémů naléhavější než kdy předtím, bude hlas Kofiho Annana chybět, zdůraznila kancléřka.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Annana obdivoval pro jeho moudrost a odvahu. "Upřímně jsem obdivoval jeho moudrost a odvahu i schopnost činit vyvážená rozhodnutí i za těch nejsvízelnějších a nejkritičtějších okolností," řekl Putin. "Rusové na něj budou navždy vzpomínat," dodal šéf Kremlu v kondolenci, z níž citoval jeho úřad.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf Annana na Twitteru označil za "impozantního světového vůdce a neochvějného bojovníka za mír, spravedlnost a vládu práva".

"Nezapomeneme ani na jeho klidný a odhodlaný pohled, ani na sílu, s níž bojoval," napsal na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. Pro bývalého britského premiéra Tonyho Blaira byl Annan "dobrým přítelem", s nímž se prý viděl před několika týdny. Nynější britská premiérka Theresa Mayová na Twitteru napsala, že Annan "mohutně přispěl k tomu, že svět, který opustil, je lepším místem než ten, do kterého se narodil". Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil Annana v kondolenčním tweetu "opravdu inspirujícím vůdcem a státníkem".

Mnoho reakcí přichází z Afriky. Annanova rodná Ghana vyhlásila týdenní státní smutek. Tamní vláda a lid "jsou hluboce zarmouceny" zprávou o úmrtí "jednoho z našich největších krajanů", uvedl na Twitteru ghanský prezident Nana Akufo-Addo.

Jedno z posledních Annanových veřejných vystoupení se odehrálo minulý měsíc v Zimbabwe, kde nositel Nobelovy ceny odsoudil násilí a vyzval k pokojným volbám. "Jsem hluboce zarmoucen náhlým úmrtím ikony Kofiho Annana, s nímž jsem se setkal před několika dny," napsal na Twitteru zimbabwský opoziční předák Nelson Chamisa.

Související