Německo z obnovitelných zdrojů, především ve větrných parcích na souši i na moři, v letošním prvním pololetí poprvé v historii vyrobilo více elektřiny než z černého a hnědého uhlí. Z celkové produkce 324,6 miliardy kilowatthodin na ně připadlo 36,3 procenta, zatímco na uhlí 35,1 procenta. Zastánci "zelené energie" ale důvod k oslavám nemají. Nedávná úmorná vedra totiž ukázala, jak zranitelná je energetika spoléhající na vítr, slunce a vodu. Její výpadky v dodávkách často musely nahrazovat uhelné a také jaderné elektrárny. Kapacity, jichž se chce Německo během několika let zbavit.

Extrémní teploty šplhající až ke čtyřicítce byly často provázeny naprostým bezvětřím. Často se stávalo, že na třicet tisíc větrníků s celkovým instalovaným výkonem kolem 58 tisíc megawattů prudce snižovalo výrobu elektřiny, která se někdy blížila nule. "Během července a srpna se nejednou stalo, že ze soustavy vypadlo 1200 až 1400 megawattů, což přibližně odpovídá výkonu jedné jaderné elektrárny," uvádí ve své zprávě berlínský výzkumný ústav Agora Energiewende.

"Aby se větrníky pořádně roztočily, musí hodně foukat. A to se děje hlavně v době, kdy nastává změna počasí. Ale protože se nad Skandinávií dlouho držela oblast vysokého tlaku vzduchu, panovalo ve značné části Německa téměř bezvětří," vysvětluje jeho expert Christoph Podewils. Německé větrníky během července dodaly do sítě 4,4 miliardy kilowatthodin, což bylo o pětinu méně než loni ve stejném měsíci. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.