Po Muskově Tesle Roadster míří do vesmíru i další předměty, které by ještě před pár lety do kosmu nikoho vyslat nenapadlo. Kontroverzní americký umělec Trevor Paglen chce podle informací webu Business Insider na oběžnou dráhu Země vyslat "umělou hvězdu", čímž značně pobouřil vědce. Pokud dostane potřebná povolení od úřadů, do vesmíru by ji již letos v říjnu měla vynést raketa Muskovy společnosti SpaceX.

Orbitální reflektor, jak umělec své dílo pojmenoval, vypadá jako velký, podlouhlý balon ve tvaru diamantu, který bude odrážet sluneční světlo. Díky tomu bude 33 metrů dlouhá "umělá hvězda" pozorovatelná ze Země, kterou obletí jednou za 90 minut.

Lidé na celém světě budou moci Paglenovo dílo, které se bude pohybovat ve výšce 560 kilometrů nad jejich hlavami, sledovat v noci po dobu tří měsíců. Poté shoří v atmosféře.

Balon, který byl navržen tak, aby zářil co nejvíce, bude do vesmíru vynesen složený v pouzdře a rozloží se až na oběžné dráze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.