Představitelé všech českých firem, které HN oslovily, mají jedno společné. Nejistotu. Pokud by došlo na "tvrdý brexit", znamenalo by to pro většinu z nich komplikace. Zdražila by doprava, narostla administrativa a vše by trvalo déle než dnes. Jestli se nakonec zástupcům EU a Spojeného království podaří domluvit, si oslovení ředitelé a manažeři netroufají odhadovat. Většina doufá, že se alespoň nějakou dohodu uzavřít podaří a brexit vesměs vnímají jako nevítanou překážku volnému obchodu. Některé firmy se připravují již teď na nejhorší scénáře, ostatní vyčkávají, dokud nebude jasné, jakou podobu bude britský odchod z unie mít.

Sipral: Zavedení cel si neumíme představit

Firma Sipral se specializuje na obvodové pláště budov ze skla a lehkých kovů. V Praze se podílela na stavbě mrakodrapu V Tower na Pankráci, nebo kancelářském komplexu na Veleslavíně. Spolupracuje i se stavebními firmami v Londýně, Manchesteru, nebo Paříži.

"Britský trh je pro náš klíčový, představuje naprostou většinu našeho obratu. V současné době pracujeme na čtyřech projektech v součtu za čtyři miliardy korun a roste také naše prestiž," říká generální ředitel Radim Koštial.

Drtivá většina fasádních firem v Británii je ze zahraničí, především z EU. Přesto Koštial nechce spoléhat jen na to, že se podmínky zhorší všem. "Černý scénář je stav, kdy Britové zavedou dovozní cla včetně všech celních procedur. V případě hranic a dovozního cla si celý náš logistický model, kdy nám do Británie jezdí třeba osm kamionů denně, neumím představit," obává se Koštial.

Budvar věří, že si s novou situací poradí

Budějovický Budvar vede spory o svou ochrannou známku již od 20. století. Ve Velké Británii se mu podařilo vyhrát soudní spor s konkurentem Anheuser-Busch Inbev v roce 2013. Brexit by nyní mohl pro pivovar představovat novou komplikaci, protože Británie patří mezi jeho pět nejvýznamnějších exportních trhů.

Obchodní ředitel Robert Chrt přesto doufá, že brexit prodeje výrazněji neovlivní. Jako největší problém vidí cla a netarifní překážky. "S novou situací si poradíme" věří.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.