U venezuelské vesničky Atapirire leží podle tamní vlády obrovská naleziště ropy, údajně tam má být až pět miliard barelů. Socialistický prezident Nicolás Maduro slíbil, že těmito rezervami bude kryta nová kryptoměna petro, která by měla pomoci dostat zemi z hluboké hospodářské krize. Hodnota petra je vázána na cenu jednoho barelu ropy, který se momentálně prodává za necelých 68 dolarů za kus. Madurův plán ale pokulhává.

Reportéři agentury Reuters vesnici navštívili a místo těžařských strojů viděli pouze oprýskané školy, rozpadlé silnice, časté výpadky elektřiny, nemocnici bez lékařů a strádající lidi. Zároveň na místě probíhá pouze malá ropná průmyslová aktivita, většina zařízení je zastaralá, další část opuštěná a pokrytá plevelem. Obec navíc ani nemá dostatečnou infrastrukturu, která by zajistila převoz vytěžené ropy. Ta je navíc ještě pod povrchem země.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.