V sobotu večer, tedy den před svým včerejším znovuzvolením, moskevský starosta Sergej Sobjanin slavnostně otevřel nový koncertní sál. Přítomen byl i ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medveděv.

Právě podpora ze strany prezidenta a obrovské výdaje na městskou infrastrukturu jsou důvody, proč se Sobjanin o svůj post nemusel obávat, říkají stoupenci Kremlu. Pomáhá také, když nepustíte opozici k volbám, dodávají skeptici.

Schopný administrátor Sobjanin, který podle předběžných povolebních odhadů Centra politických technologií získal 74 procent hlasů, pochází z Chanty-Mansijsku na ruském dálném severu. Pracoval mimo jiné jako gubernátor Ťumeňské oblasti − kvůli tomu mu někteří jeho kritici říkají chovatel sobů. V očích Kremlu se ale osvědčil. Když v roce 2010 tehdejší zastupující prezident Dmitrij Medveděv odvolal z funkce dlouholetého starostu Moskvy Jurije Lužkova, padla volba právě na Sobjanina. Tehdy ještě gubernátory, tedy i starostu Moskvy, jmenoval sám prezident.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V článku se dále mimo jiné dočtete, jak se Kreml vypořádal se Sobjaninovým protikandidátem na místo moskevského starosty Alexejem Navalným. A co je symbolem Sobjaninovy epochy v čele Moskvy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.