Prezident Miloš Zeman na středečním jednání vlády se členy kabinetu nemluvil o úterním návrhu ČSSD, aby se ministrem zahraničí stal dosavadní náměstek Tomáš Petříček (ČSSD). Novinářům to řekl při odchodu ze zasedání vlády v Hrzánském paláci. S Petříčkem se sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) přivede.

Petříček v úterý uvedl, že se chce v nejbližší době sejít s Babišem a se Zemanem a bude chtít znát jejich názor na svou případnou účast ve vládě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. Očekává, že příležitost k tomu bude na schůzce prezidenta s premiérem 2. října v Lánech.

Zeman ve středu řekl, že na jednání kabinetu, kterého se účastnil, o nominaci Petříčka řeč nebyla. Na dotaz, jestli se s kandidátem na ministra sejde, uvedl: "Samozřejmě, jako s každým kandidátem, pokud mi ho pan premiér Babiš přivede."

Petříček byl ve středu na zasedání vlády jako zástupce ministerstva zahraničních věcí, uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem mluvili o termínu případné schůzky. "Budou mít termín, ale ještě není stanoven," konstatoval s tím, že Zeman ve středu odjíždí do Německa a Petříčka příští týden čeká cesta do OSN.

ČSSD v červnu navrhla za šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, Zeman ho ale odmítl. Zdůvodnil to mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. V úterý oznámil, že do čela ministerstva navrhne Petříčka, který byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu a od srpna je náměstkem ministra zahraničí.

Opozice namítá, že Petříček nemá zkušenosti

Šestatřicetiletý Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní.

Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.

Podle opozice ale nemá pro vedení ministerstva dostatek zkušeností. 

"Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a (předseda ČSSD) Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Poslanec ODS Jan Skopeček upozornil, že Petříček má jako bývalý Pocheho asistent blízko k odmítnutému kandidátovi. "Pan prezident Zeman nejmenoval pana Pocheho kvůli jeho názorům na migraci a celou řadu dalších věcí. Pokud platí, že pan Petříček byl jeho asistent, má jeho dobrozdání, pravděpodobně i stejné názory, tak podle mého názoru je jediný postoj pro prezidenta Zemana, že ho musí odmítnout stejně jako Pocheho," řekl.

Na spojení Petříčka s Pochem poukazují i piráti. "Zdá se tedy, že (sociální demokraté) ustoupili tlaku Miloše Zemana, stáhli brigádníka Miroslava Pocheho a nasazují jakousi jeho light verzi," řekl pirátský poslanec Jan Lipavský. "Jako kandidát je pro nás naprosto nepřijatelný, bude to jenom další loutka, která bude řízena Miroslavem Pochem," dodal.

"Žádné překvapení. Od počátku bylo zřejmé, že to bude ČSSD, kdo ve sporu o ministra zahraničí s Andrejem Babišem (ANO) a Milošem Zemanem ustoupí. Je to jeden z dalších políčků pro sociální demokracii, a zcela určitě ne poslední," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na tiskové konferenci doplnil, že Petříček nemá zkušenosti z exekutivy, a proto reálným ministrem zahraničí bude Babiš. ČSSD podle něj nevybrala osobnost, která by měla respekt v diplomatických kruzích.

"Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie," reagoval na nominaci Petříčka Schwarzenberg. Petříček je stejně jako Poche členem pražské ČSSD.

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že s návrhem Petříčka nemá hnutí problém. Kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí dlouho nemělo plnohodnotného ministra, podle něj to Česku škodilo. "Zahraniční politika potřebuje hlavu," řekl.

Pro komunisty, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, byla nominace Petříčka překvapením. "Pro mě osobně je nepopsanou kartou. Nevím, jaké jsou názory budoucího ministra zahraničí," řekl poslanec Leo Luzar (KSČM). Komunisté si podle něj počkají, jaké budou první Petříčkovy reálné kroky při řízení zahraniční politiky.

Podle lidovců změna nominace na ministra zahraničí nehraje roli. "Pro nás je nepřijatelná vláda, která se opírá o komunisty, taková vláda tady být nemá," řekl dnes předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Hnutí SPD vadí samotná skutečnost, že ministerstvo zahraničí vede ČSSD. "Nemají žádnou koncepci zahraniční politiky, protože dělají to, co jim řekne Evropská unie," řekl o sociální demokracii místopředseda SPD Radim Fiala.

ČSSD původně nominovala na ministra zahraničí svého europoslance Miroslava Pocheho. Zeman ale jeho nominaci odmítl, kriticky se k němu později vyjádřil i Babiš. Petříček, který v současnosti působí na ministerstvu zahraničí jako náměstek, byl dříve Pocheho asistentem v Evropském parlamentu.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho Babiš v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem. Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.