Britský matematik sir Michael Atiyah v pondělí v německém Heidelbergu představil svůj návrh řešení Riemannovy hypotézy. Jedná se o jednu ze sedmi největších matematických záhad, kterou se vědci snaží rozluštit už téměř 160 let. Pokud se jeho řešení potvrdí, získá odměnu milion dolarů. Vyřešení Riemannovy hypotézy by přitom mohlo být i cestou, jak obejít současné šifrování postavené na prvočíslech.

Atiyah už minulý týden avizoval, že našel velice jednoduchou odpověď. O její jednoduchosti může svědčit fakt, že se samotné řešení vešlo do jednoho jediného slidu. Zbytek prezentace věnoval matematik tomu, jak k řešení Riemannovy hypotézy došel.

Bylo to podle jeho slov náhodou, když se zabýval jiným složitým problémem, který byl navíc z oblasti fyziky. "Ani jsem se (to řešení) nesnažil najít," uvedl Atiyah během své prezentace, "je to důkaz získaný sporem," dodal. Matematici si musí jeho materiály nejprve prostudovat, podle ohlasů je samotná přednáška příliš nepřesvědčila a jsou skeptičtí. Sám Atiyah uvedl, že se skepsí počítá, neboť provází každý velký objev.

Vyřešení Riemannovy hypotézy by každopádně bylo pro matematiky podobné, jako byl objev gravitačních vln pro fyziky. Riemannova hypotéza souvisí se světem prvočísel. Prvočísla jsou zajímavá nejen tím, že je lze dělit pouze jedničkou a sebou samými, ale také tím, že se vyskytují zcela náhodně. A právě na tom stojí i dnešní šifrování. A to je i důvod, proč vyřešení tohoto problému by mohlo dopadnout na každého.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.