V případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka obvinili již čtvrtou osobu. Je jí 44letá Alena Zsuzsová, která měla být tlumočnicí kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera. Na svém webu o tom informovala slovenská televize Markíza s odvoláním na dva policejní zdroje.

Denník N v neděli doplnil, že policie obvinila Zsuzsovou i z objednání vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Podle jeho zdrojů ale zřejmě stál ještě někdo nad ní. Zadavatel ji mohl využít pouze jako zprostředkovatelku, píší slovenští novináři.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic v nedělní diskusní relaci televize Markíza řekl, že Zsuzsová byla spíše zprostředkovatelem vraždy a že vrah hlavního zadavatele činu možná vůbec neznal.

Objednavatel vraždy novináře Jána Kuciaka měl zaplatit za čin nejméně 70 tisíc eur (1,8 milionu Kč), řekl v pondělí novinářům jeden z prokurátorů, který dohlíží na vyšetřování případu a který si nepřál uvést své jméno. Podle prokurátora objednavatel v hotovosti uhradil 50 tisíc eur; zbylých 20 tisíc eur představovalo odpuštění dluhu.

Tři z osmi zadržených při čtvrteční policejní razii, kterým měla Zsuzsová zakázku zadat, byli obviněni z úkladné vraždy a z dalších trestných činů už v pátek, kdy o tom informovala mluvčí slovenské generální prokuratury Andrea Predajňová.

Mezi obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó.

Nově obviněná Zsuzsová zadržená v pátek v Komárně pracovala podle médií jako tlumočnice z italštiny pro podnikatele Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kočner se podle sousedů Zsuzsové stal také kmotrem její dcery, napsal server hnonline.sk.

Specializovaný soud v Banské Bystrici, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, poslal v neděli všechny obviněné do vazby. Tři z nich proti tomu podali stížnost, o které bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných tří vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným. Stížnost proti uvalení vazby nemá odkladný účinek.

Podle slovenského trestního zákona za úkladnou vraždu dvou osob hrozí pachatelům v případě prokázání viny doživotí.

Právník zastupující rodinu Jána Kuciaka Denníku N řekl, že rozhodnutí bylo očekávané.

"Mezi zadrženými byly i osoby, které mohly, ale nemusely mít s úkladnou vraždou něco společného. Případ se vyvíjí, žádné bližší informace, které bych mohl zveřejnit, nemám," uvedl.

"Vyšetřovací tým je přesvědčen o vině těchto osob. Všichni zasahující policisté a vyšetřovací tým udělali maximum pro to, aby viníci mohli být potrestáni," napsala na sociální síti policie.

"Víme, že policie v Komárně zadržela čtyřiačtyřicetiletou překladatelku, která měla překládat z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera," uvedl šéfredaktor slovenského zpravodajského deníku Aktuality.sk Peter Bárdy.

Šéfredaktor deníku, kde Kuciak pracoval, dodal, že pokud se prokáže spojitost překladatelky s vraždou novináře a jeho přítelkyně, tak se v příběhu znovu objevuje jméno "toxického podnikatele". Ten si momentálně již více než dva měsíce odpykává trest ve vězení. 

"Marián Kočner je jeden z nejtoxičtějších podnikatelů v novodobé historii Slovenska. Je to člověk, který se pokusil obsadit televizi Markíza v devadesátých letech. Dnes je známá jeho kauza televizních směnek s Pavlem Ruskem, bývalým šéfem Markízy, v hodnotách desítek milionů," dodal Bárdy.

Šéfredaktor připomněl, že Ján Kuciak často psal o Kočnerových kauzách. "Dokonce v srpnu minulého roku Ján objevil chyby ve vyšetřování případu karuselových obchodů, kdy si Kočner sám mezi sebou prodával hotely na Donovalech," vysvětlil Bárdy s tím, že podnikatel Kuciakovi opakovaně vyhrožoval.

"Vloni na podzim mu oznámil, že na něj a jeho rodinu začne sbírat špínu. A dokonce mu psal esemesky o Vánocích. Takže Kočner je v životě a práci Jána Kuciaka nesmírně důležitou postavou," přesvědčuje Bárdy.

Kdy budou známy další bližší podrobnosti vyšetřování, Bárdy nedokáže odhadnout. "Doufám, že to bude v době, kdy budou všechny podklady k obvinění připraveny tak, aby je prokuratura přijala a aby mohlo pokračovat vyšetřování," sdělil. 

Týdeník Respekt přišel s informací, že k dopadení vraha mohla dopomoct americká družice, která pořídila snímky z místa činu v době vraždy Kuciaka a Kušnírové. V oficiálním vyjádření vlády USA, které ve čtvrtek odpoledne získal server Aktuality.sk, ale stojí: "Zprávy, že vláda Spojených států poskytuje satelitní snímky související se zatknutím podezřelých z vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, jsou nepravdivé."

Oba mladí lidé byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Velká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů. Slovenská televize JOJ uvádí, že právě dům Jána Kuciaka pomohl bezpečně identifikovat pachatele, ti si jeho adresu dohledávali přes Google Street View a zanechali tak po sobě elektronický podpis ve formě IP adresy.

Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci. V nedokončeném článku reportér psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou sdělovacími prostředky spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Zločin otřásl Slovenskem, vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedl k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a k odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

"Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou zprávou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě na místě činu," uvedl podle Denníku N právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic. Zdůraznil ale, že zatím je to jen první fáze. "Vyšetřování může být úspěšně zakončeno, teprve až budou identifikováni a zadrženi a postaveni před soud ti, kteří si tento hrozný čin objednali," dodal advokát.

Právník matky Kušnírové podle listu SME zatím nechtěl postup policie komentovat. "Nemám žádné bližší informace. Doufám jen, že jde o skutečné pachatele, a ne o nějaký omyl. Těžko říct, člověk už neví, co je a není pravda. Byl to takový šok, když jsem se to dozvěděla, že jsem nevěděla, jestli mám plakat, nebo se smát," komentovala zásah policie Zlata Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, pro Aktuality.sk.

K zásahu policie se na sociálních sítích vyjádřil i slovenský premiér Peter Pellegrini. "S potěšením jsem přijal zprávu o tom, že policie zatkla podezřelé z vraždy dvou nevinných mladých lidí. Zároveň oceňuji profesionální práci vyšetřovatelů a prokuratury," dodal.

"Věřme společně, že zadržení jsou ti skuteční pachatelé a tato vražda bude celá objasněná," řekl na tiskové konferenci šéf slovenského parlamentu Andrej Danko.

Otázky a odpovědi

jarvis_5af482f4498e9bab97459533.jpeg
Foto: Reuters

Kolik lidí policie ve čtvrtek zatkla a kde?

VÍME.

Podle vyjádření policie na Facebooku je ve vazbě osm lidí. Má mezi nimi být pachatel a lidé, kteří mu pomáhali zločin vykonat.

Speciální policejní jednotka NAKA zasahovala ve čtyři hodiny ráno ve vesnici Kolárovo a okolí na jihu Slovenska, zhruba 25 kilometrů od Komárna v Nitranském kraji. Policie také provedla u zadržených domovní prohlídky. Uvedla však, že nezveřejní žádné podrobnosti o zatčených, aby neohrozila další průběh vyšetřování.

"Chci věřit tomu, že skutečně mají pachatele vraždy a lidi, kteří za to budou nést zodpovědnost. Ale musíme si počkat na další informaci, abychom se mohli uklidnit, že tomu tak je," prohlásil šéfredaktor on-line deníku Aktuality.sk Peter Bárdy. Kuciak pracoval pro tento on-line deník.

Co bylo motivem Kuciakovy vraždy? Kdo si ji objednal?

NEVÍME.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v květnu řekl, že šlo o vraždu na objednávku, a ještě předtím sdělila policie, že čin velmi pravděpodobně souvisel s Kuciakovou prací novináře.

Média spekulovala o mnoha stopách. Kuciak například psal o aktivitách italské mafie na východním Slovensku nebo o podnikateli Mariánu Kočnerovi. Na veřejnost však zatím nepronikla žádná informace, která by přesvědčivě dokazovala jednu z verzí.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic po čtvrteční razii řekl serveru Aktuality.sk, že zadržení lidé obvykle při výsleších prozradí více v případech, kdy jsou ve hře tresty doživotního vězení.

Přihlásil se někdo policii poté, co zveřejnila podobu muže, který údajně měl informace o vraždě?

VÍME.

Generální prokuratura zveřejnila identikit neboli podobu člověka na základě svědeckých výpovědí. Podle Denníku N se policii přihlásil muž z Nové Mače, kde Kuciak bydlel, a tvrdil, že dotyčného z identikitu zná. Člověka na kresbě pak policie vyslechla. Popřel, že o činu něco ví.  

Kde je vražedná zbraň?

NEVÍME.

Na místě činu policie žádnou nenašla. Kuciak a Kušnírová ale zemřeli po výstřelech z jedné zbraně. Na místě se našly také nábojnice. Podle policie ale nešlo o žádnou formu vzkazu. Pachatel měl problém s dobíjením pistole a nábojnice mu vypadávaly.