Developerská skupina UDI Group hodlá vstoupit 2. října se svojí projektovou společností UDI CEE na trh START pražské burzy. Stávající průběh upisovací aukce nasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o zatím nejvyšší úpis na trhu určeném pro obchodování s akciemi malých a středních firem. Tři dny před koncem aukce již vybrala od investorů 180 milionů z cílových 250 milionů korun.

„Peníze jsme vybrali od investorů, kteří se o naši společnost zajímají dlouhodobě a pomáhají nám. Pouze se částečně změnila forma této spolupráce,“ řekl HN finanční ředitel UDI Group Libor Táborský, který dříve působil v Číně jako vrcholný manažer skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

 Podle něj je výhodou investice do akcií společnosti přes burzu možnost podílníků aktivně se zapojit do chodu podniku, a také lepší perspektiva než například při nákupu dluhopisů, kde do budoucna není vidina růstu jejich hodnoty.

Developerská skupina UDI Group působí realitní oblasti již více než 25 let. Kvůli vstupu na kapitálový trh založila dceřinou společnost UDI CEE a.s. Ta se stala vlastníkem projektu bytového domu KURIR v srbském Bělehradě a většinovým vlastníkem projektu logistického centra Ostředek na dálnici D1, ve kterých mohou získat noví investoři podíl. UDI CEE si na burzu jde pro až čtvrt miliardy korun. Výměnou za to nabízí investorům více než třetinu svých akcií. Cílem společnosti je podílníkům za dva až tři roky pravidelně vyplácet roční dividendu.

„Nejde nám o vysloveně těch 250 milionů korun. To jsme stanovili jako cíl pro pro toto kolo. Pokud uspějeme, chtěli bychom v budoucnu směle sáhnout na částku jednu miliardu,“ popsal Táborský.

O akcie UDI Group zatím projevili zájem především privátní a institucionální investoři. Na trhu Start se však chystá obchodovat také investiční společnost Conseq, která spravuje peníze pro stovky tisíc drobných střadatelů. Podle spolumajitele Consequ Jana Vedrala, však developerské projekty nejsou pro společnost zajímavé, protože má k investicím do realit vlastní nástroje.

Vstup menších firem s hodnotou do velikosti čtvrt miliardy korun na kapitálový trh je možný od letošního května. Tehdy pražská burza spustila trh Start. Kvůli přísným pravidlům a vysokým nákladům se do té doby na burze obchodovaly jen akcie podniků s miliardovými obraty jako ČEZ či Komerční banka. Praha však v přístupu k malým firmám pouze dohání jiné země, kde podobné akciové trhy již existují.

„Pokud se nám tento druh financování osvědčí, budeme do společnosti v dalších kolech dosypávat projekty, které máme připraveny k developingu,“ vysvětlil Táborský, jak společnost nabírání kapitálu přes burzu provede. Zakladatelem UDI Group, která realizovala mimo jiné projekt pražského obchodního centra Luka nebo Lužiny,  je podnikatel Radek Menšík. Ten se dostal k nákupu levných pozemků v Česku po finanční krizi v roce 2008. Jedním z výhodně nakoupených pozemků byl i ten, kde vznikne logistické centrum Ostředek.

Dnes už v Čechách tak příznivé podmínky k nakupování pozemků nejsou. Bublina na realitním trhu způsobená velkou poptávkou po bytech tlačí ceny stavebních parcel nahoru. „V Česku a na Slovensku jsme s výstavbou přibrzdili, protože se nám nedaří rozumně nakupovat pozemky k developingu. Ceny jsou přehřáté a ekonomicky nám nedávají smysl, šli bychom tím do velkého rizika,“ vysvětlil Táborský.

Z těchto důvodů společnost podniká také na v Polsku a Srbsku, kde jsou podle Táborské levnější pozemky a zároveň nejlepší administrativní podmínky pro developery. “Zatímco v Polsku do jednoho roku od koupě pozemku stavíte, v Česku je do zahájení stavby šest až osm let žádná doba,” popsal Táborský, který dále uvedl, že UDI Group zvažuje do budoucna také vstup na developerský trh v Asii.

Pražská burza se projektem Start snaží probudit už roky utichající zájem o český kapitálový trh, kde klesá počet transakcí i obchodovaných firem.  Generální ředitel burzy Petr Koblic doufá, že si na Startu „vychová“ nové kandidáty pro vstup na hlavní trh. Obchodování s akciemi menších firem na Startu je rizikové a vhodné pro zkušenější investory. Podporu novému projektu už v minulosti vyjádřil například jeden z nejbohatších Čechů Ondřej Tomek, který pro HN v uvedl, že má připraveno až sto milionů korun