Bilance pátečního zemětřesení a tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vzrostla z 844 na 1234 mrtvých. Informoval o tom v úterý mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, podle kterého bylo rovněž přes 800 lidí zraněno. Do řady míst postižených otřesy půdy se záchranáři stále ještě nedostali, takže existují obavy, že počet obětí dále poroste, píše agentura Reuters.

Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo přívalovou vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla až šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije 380 tisíc lidí.

Obyvatelé hůře přístupných postižených oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo.

Otřesy půdy přitom v Indonésii neustávají. V úterý ráno zasáhlo jihovýchod souostroví zemětřesení o síle 6,3 stupně. Jeho epicentrum se nacházelo asi 1600 kilometrů jižně od oblasti poznamenané pátečním zemětřesením. Škody po úterních otřesech zatím nejsou hlášeny.

Česko pošle peníze na pomoc

Česká republika poskytne Indonésii humanitární pomoc ve výši zhruba deseti milionů korun. Novinářům to v úterý po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Babiš podle něj s uvolněním částky souhlasil. Do budoucna se bude chtít Česko zapojit i do rekonstrukce postižených oblastí.

Zástupci české ambasády v Indonésii jednali v pondělí o možné pomoci s místními úřady. "Nejrychlejší varianta je skutečně finanční pomoc, protože než bychom dopravili materiální pomoc na místo, potřebnost bude menší," řekl Petříček.

O uvolnění humanitární pomoci do výše deseti milionů korun může rozhodnout přímo ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Vyšší pomoc by musela schválit vláda, podle Petříčka se ale zatím o takovém rozhodnutí nejedná. Peníze by Česko Indonésii poskytlo prostřednictvím mezinárodních organizací, jako je například Červený kříž.

Česko bude chtít podle Petříčka Indonésii pomáhat i v dlouhodobém horizontu. "Česká republika se chce zapojit zejména do obnovy oblastí postižených tsunami a zemětřesením, takže připravujeme i konkrétní projekty poté, co se ta situace stabilizuje a bude možné začít s rekonstrukcí," řekl.

Související