Ministři financí zemí EU dnes v Lucemburku otevřeli cestu k tomu, aby státy unie mohly přeřadit elektronické publikace do snížené, supersnížené či nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Rakouský ministr financí Hartwig Löger připomněl, že rozhodnutí je součástí širší unijní snahy modernizovat systém unijní DPH pro digitální hospodářství.

Lucemburský ministr Pierre Gramegna úterní potvrzení, které umožní srovnat sazby pro klasické a elektronické publikace, označil přímo na jednání ministerské rady za historické a zásadní. Věc dlouhou dobu blokovala Česká republika ve snaze prosadit v radě přijetí obecného mechanismu přenesené povinnosti u DPH, známého jako reverse charge. To se nakonec podařilo, ministři se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní reverse charge používat.

Podle stávajících pravidel podléhají elektronické služby standardní sazbě DPH, tedy nejméně 15 procent, papírové publikace, noviny a knihy ale mohou být zařazeny do nižší sazby, tedy nejméně pět procent. Některé země dokonce mohou aplikovat sazbu ještě nižší či nulovou.

Novela směrnice nyní státům umožní, pokud budou chtít, aplikovat sazby i na elektronické publikace. Supersnížené či nulové sazby budou moci použít jen ty státy, které už je mají u "klasických" knih a publikací.

Nová pravidla mají platit dočasně, do začátku platnosti nových "definitivních" pravidel pro DPH, která by měla být v platnosti od roku 2022.

Související