Nobelovu cenu za fyziku si letos rozdělí tři vědci: polovinu dostane Arthur Ashkin, po čtvrtině Gerard Mourou a Donna Stricklandová, která se současně stává třetí ženou honosící se nejprestižnějším oceněním, jakého se fyzikovi může dostat. Oficiální zdůvodnění zní "za průlomové objevy na poli laserové fyziky", které ovšem otevírají nové možnosti v celé řadě vědeckých disciplín i praktických uplatnění.

"Objevy letos oceněné Nobelovou cenou umožňují získat laserový paprsek mimořádné intenzity a soustředit tak velké množství energie do mimořádně malé plochy," vysvětluje Georg Korn, někdejší spolupracovník Arthura Ashkina, který momentálně působí jako vědecký a technologický manažer výzkumného centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. To otevírá nové možnosti v základním fyzikálním výzkumu, ale i v celé řadě dalších oblastí.

Arthur Ashkin (narozen 1922) je po rodičích východoevropského původu; jeho otec Isadore emigroval do USA z Oděsy, matka Anna z ukrajinské Haliče. Prý měl v dětství sen, že bude pohybovat předměty pouhým paprskem světla - a na rozdíl od mnoha jiných dětí za svým snem šel tak důsledně, až vystudoval dvě univerzity (Columbia University a Cornell University). Během druhé světové války se podílel na nejvýznamnějších strategických výzkumech. Kromě účasti v projektu Manhattan (jaderná bomba) pracoval také na vývoji magnetronů, což je klíčový prvek moderní radarové techniky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.