Když se otázkou možného střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert začala v září zabývat na podnět hlavně České pirátské strany a Transparency International Evropská komise, byl to Bart Staes, belgický europoslanec z frakce Zelených/Evropské svobodné aliance, kdo vyvolal diskusi také na půdě Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Minulý čtvrtek byl Staes jedním z těch, kteří se během jednání tohoto výboru zajímali o průběh komisního šetření Babišova případu.

O Andreji Babišovi jste mluvili na setkání kontrolního výboru, co vás přimělo se o jeho případ vůbec zajímat?

Jsem členem Evropského parlamentu a jsem aktivní v protikorupční agendě. Jsem v kontaktu s neziskovkami, které se zabývají transparentností, a mám samozřejmě také kontakty se zelenými v Česku a také s piráty – jeden z nich je členem naší frakce tady v Bruselu. A skrze všechny tyhle moje kontakty jsem dostal informace o tom případu, který by mohl být pro Českou republiku velký problém.

V čem přesně podle vás?

V novém evropském finančním nařízení (2018/1046, pozn. red.) je jeden článek, který stanovuje, že vazby mezi lidmi ovládajícími evropské peníze a těmi, kteří je čerpají, by měly být naprosto přerušeny. To obvinění je, že Andrej Babiš ovládá Agrofert. A Agrofert měl v roce 2017 dostat asi 80 milionů eur. To není málo. A existují také pravidla o farmaření, o zemědělských a regionálních dotacích, evropských investičních dotacích…

Zmínil jste jak na výboru, tak teď v rozhovoru českou Stranu zelených. Oni taky komisi kontaktovali, nebo jak se k vám dostali?

Kontaktovali přímo mě, jsem členem interní pracovní skupiny evropských Zelených, která pracuje na transparentnosti.

Já jsem pak napsal dopis do Evropské komise, kde jsem komisařku Cretuovou (zodpovědnou za regionální politiku, pozn. red.) požádal o prošetření. To bylo už 11. nebo 12. září.

No a v rámci kontrolního výboru jsme rozhodli, že se tím případem budeme zabývat, a to v souvislosti s rozpočtem na rok 2017, kde jde právě o těch 80 milionů.

Řekli jsme si, že pokaždé, když bude na slyšení nějaký komisař, který má vazbu na vyplácení dotací pro Českou republiku, se budeme ptát, jak se věci mají. Evropský parlament to bere vážně.

Jak hodnotíte první takové dotazování, které proběhlo minulý čtvrtek, kdy jste se obrátili na komisaře pro unijní rozpočet Günthera Oettingera?

Odpověď komisaře Oettingera mě potěšila. Jasně řekl, že ta obvinění bere vážně, že požádal Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování, dále pak GŘ pro zemědělství a rozvoj venkova a GŘ pro regionální a městskou politiku, aby prošetřila, co stojí v dopisech, které komisi poslala česká Transparency International a také někteří čeští poslanci. Jestli je to pravda, nebo ne.

Předpokládám, že to může být vyřešeno velmi rychle. Bude velmi snadné určit, jaké jsou vazby mezi panem Babišem a společností Agrofert.

Jaký výsledek očekáváte ze strany Evropské komise?

Komise je povinná garantovat, že všechna evropská legislativa je dodržována, a finanční dohled je toho součástí. Já chci jednoduše vědět, jestli je to finanční nařízení respektováno – ano, nebo ne. Moje východisko je, že každý je nevinný, dokud se neprokáže opak.

A kdy by se k tomu podle vás mohla komise jasně vyjádřit?

Myslím, že bychom měli do půlky října mít odpověď. Pokud se skutečně zjistí, že tam je nějaký problém, komise by měla jednat, přestat vyplácet peníze zejména Agrofertu, vyšetřit, co se stalo špatně, a požádat českou vládu, aby také jednala. I když sám Andrej Babiš je ve vládě, kabinet by pořád měl garantovat, že se dodržuje evropská legislativa.

Doufám, že všechny strany v českém parlamentu se odváží k případu přistupovat naprosto upřímně. Nejen piráti nebo zelení, ale také sociální demokraté a křesťanští demokraté a lidé napojení na liberální frakci v EU... Ti všichni by se měli odvážit se těmi obviněními zabývat, a to rychle.

Čím déle to trvá, tím víc to poškodí politický život v Česku a taky důvěru v EU.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.