V celé Evropské unii se při výběru DPH "ztratí" kolem 150 miliard eur. Je to zhruba osmina všech příjmů, které tato nepřímá daň zajišťuje. Jde o průměr, ve spoustě zemí tak samozřejmě mají tuto "daňovou mezeru" ještě výrazně větší. Třeba v Česku.

Proto je pochopitelné, že zalátání co největšího počtu děr v systému výběru patří mezi české priority. Bez DPH se rozpočty státu, krajů i obcí neobejdou.

Premiér a bývalý ministr financí Andrej Babiš za jeden z léků proti únikům považuje tzv. reverse charge, tedy změnu výběru daně tak, aby se fakturovala až v posledním článku řetězce, u konečného prodejce.

Není přesně známo, kdo Babišovi vnuknul myšlenku, že reverse charge aplikovaná na všechny druhy zboží je řešením (část zásluh má jistě bývalá náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová), ale práci odvedl důkladně.

Termín se ve slovníku šéfa ANO usídlil spolu s karusely či EET.

Související

Sluší se přiznat, že Babiš o problému nejen mluvil, ale také pracoval na řešení. Včera měl konečně oprávněný důvod k oslavě, protože ministři financí EU v podstatě (od českého návrhu se liší například výše limitu, od nějž lze reverse charge aplikovat) schválili, co v Bruselu poslední čtyři roky prosazoval.

A nejen on, táhla v tom za jeden provaz celá česká diplomacie v éře premiéra Sobotky i za posledních dvou vlád. Uměla si najít spojence a dokázala vysvětlit, proč je "náš" recept potřebný.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru