Větším firmám a podnikatelům by se měly výrazně změnit podmínky vykazování a placení daně z přidané hodnoty. A to už možná v příští roce, případně od toho přespříštího.

Po téměř pěti letech jednání schválili ministři financí všech zemí EU nová pravidla v DPH. Česko novinku po celou dobu prosazovalo. Každý členský stát bude moci u Evropské komise o takzvanou reverse charge požádat. Při splnění podmínek se do tří měsíců dočká schválení.

Česko proti Francii

"Babiš je tím úplně posedlý," krčil rameny vysoce postavený zdroj z Bruselu při debatě s HN o požadavku tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby Česko mohlo zavést přenesení daňové povinnosti u DPH. Babiš na něj tlačil stejně jako na zavedení systému na kontrolu faktur a také elektronické evidence tržeb (EET). Zatímco oba systémy už fungují, o výhodách reverse charge musel přesvědčit celou EU, protože DPH se na jednotném evropském trhu řídí jednotnými principy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru