Letošní Nobelovy ceny za chemii si - stejně jako v úterý za fyziku - rozdělí tři laureáti: polovinu dostane Frances H. Arnoldová, zatímco o tu druhou se podělí Georg P. Smith a sir Gregory P. Winter. Oficiální zdůvodnění asi laikovi moc neřekne, důležité je, že jejich objevy jsou významným krokem k léčbě obávaných chorob, včetně rakoviny, a otevřou cestu k výrobě biopaliv, léků i dalších produktů metodami přátelskými k životnímu prostředí.

"Letošní Nobelova cena za chemii podtrhuje obrovskou úlohu tohoto oboru v dnešním životě - včetně produkce léků, biopaliv, detergentů, ekologicky šetrné katalýzy a dalších oblastí," komentovala rozhodnutí nobelovského výboru Carol Robinsonová z britské Královské společnosti pro chemii. "Řízený vývoj enzymů a technologie produkce protilátek, jichž se ocenění týká, představují nesmírně zajímavé problémy, které hrají velkou roli v moderní medicíně."

Komentátoři si všímají také toho, že letos byly Nobelovy ceny z přírodovědných oborů uděleny dvěma ženám, přičemž úterní laureátka za fyziku Donna Stricklandová byla ve svém oboru teprve třetí, zatímco Frances H. Arnoldová pátá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.