Lidské i duchovní prázdno kolem hranice mezi Lotyšskem a Ruskem, zklamání některých Lotyšů z nezávislosti a život místních Rusů prostřednictvím odkazů k sovětské minulosti jsou ústředním motivem dokumentárního filmu režiséra Davise Simanise Neklidná hranice, který právě přichází do českých kin. Jen shodou okolností autoři, mezi nimi český producent Radim Procházka, načasovali premiéru do týdne před lotyšskými parlamentními volbami, v nichž se v sobotu bude testovat právě deziluze voličů a popularita proruských stran.

Lotyšsko, kde čtvrtinu obyvatel tvoří etničtí Rusové, se považuje za jeden z "frontových" států ruské informační války. Zároveň je tu rozmístěn jeden z posílených praporů Severoatlantické aliance, v němž jsou i čeští vojáci. Lotyšskému praporu velí Kanaďané a pod nimi je zhruba šedesátka českých vojáků s minomety.

Jednotky aliance mají odradit Rusy od pokusů situaci v zemi pomocí menšiny a různých provokací udržovat v nejistotě. Nejvíce hlasů totiž podle průzkumů ve volbách získá proruská strana Harmonie, s níž ale zatím nikdy nikdo z lotyšských formací nechtěl jít do vlády.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.