Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ve čtvrtek obvinil ruskou vojenskou rozvědku GRU, že v celém světě páchá kybernetické útoky na politické a sportovní instituce, podniky a média. V komuniké se odvolal na zjištění britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC). Obvinění, které Británie vznesla společně s Austrálií, Moskva podle agentury TASS odmítla jako součást dezinformační kampaně namířené proti Rusku.

Šéf britské diplomacie v prohlášení dodal, že dílem GRU byly například útoky na ukrajinský dopravní systém, Světovou antidopingovou agenturu (WADA) a volební kampaň demokratů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.

"Takové chování ukazuje na to, že chtějí operovat bez ohledu na mezinárodní právo nebo zavedené normy a jednat s pocitem beztrestnosti a bez zvažování důsledků," uvedl Hunt. Dodal, že Británie a její spojenci tyto pokusy GRU o narušení mezinárodní stability odhalí a odpoví na ně.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve čtvrtek v reakci na obvinění uvedla, že "bohatá fantazie britských činitelů nemá hranic". Podle Zacharovové Británie podrývá obnovené dobré vztahy s mezinárodní sportovní organizací. Využívá k tomu údajně celou řadu falešných zpráv a obvinění a bez důkazů se snaží spojit spor kolem WADA s GRU, otravou bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery, kyberšpiony a kremelskými hackery.

Australský premiér Scott Morrison ve čtvrtek oznámil, že také australské zpravodajské služby ve spolupráci se spojenci dospěly k závěru, že GRU je zodpovědná za "zákeřnou kybernetickou činnost". Ačkoliv Austrálie jí není výrazně zasažena, tato aktivita zasáhla do každodenních životů lidí v jiných částech světa, upozornil Morrison.

Londýn ruskou vojenskou rozvědku GRU také obviňuje z březnového útoku nervově paralytickou látkou na Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury. Rusko podíl na jejich otrávení opakovaně odmítá.