Počet mrtvých po zemětřesení a následné vlně tsunami, které minulý týden zasáhly indonéský ostrov Sulawesi, od středy mírně vzrostl. Ze 1407 se dostal na 1424 mrtvých. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

V minulých dnech počet obětí rostl v řádu stovek. Nugroho ale upozornil, že z trosek a bahna ještě nebyla vyproštěna všechna těla a počet mrtvých bude dál stoupat. Vážně zraněno bylo asi 2500 lidí, zhruba 70 tisíc lidí pak přišlo o střechu nad hlavou.

Indonéská policie oznámila, že v oblastech postižených otřesy půdy na ostrově Sulawesi bylo kvůli rabování zadrženo 92 lidí. Dotyční si z obchodů odnesli například motorový olej, pneumatiky, dlaždičky či zemědělské nářadí.

Humanitární pomoc do zasažených oblastí proudí jen pomalu a řada lidí začala v posledních dnech plenit obchody. Úřady uvedly, že lidé by si měli brát z obchodů jen potraviny a další nezbytné věci a že majitelé obchodů budou později odškodněni.

Zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo minulý týden v pátek vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije asi 380 tisíc lidí.

Letiště v Palu, které zemětřesení rovněž poničilo, by mělo být v průběhu čtvrtka zprovozněno pro civilní dopravu. Otevřeny byly také některé obchody a banky a v provozu už je v Palu také největší mobilní síť. Spojení s odlehlejšími oblastmi ale zatím navázáno nebylo a na mnoha místech stále nefunguje elektřina.

OSN odhaduje, že humanitární podporu potřebuje na 200 tisíc lidí. Indonéské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že prioritou je v tuto chvíli letecká evakuace zraněných a dalších zasažených, zajištění dodávek pitné vody, generátorů a stanů či jiných forem provizorních přístřeší. Zapotřebí jsou také potraviny, palivo a lékařská pomoc.

Související