Bývaly to v Brazílii časy. Zemi vládla vojenská junta a panoval tu pořádek, klid a bezpečí. Extravagantní levičáci zmizeli z ulic do vězeňských kobek a mučíren, spořádaná většina se měla dobře, zvlášť když se nepletla do politiky. Země prožívala jeden ze svých periodických ekonomických vzestupů a v řadách vládnoucí armády sloužil mladý kapitán Jair Bolsonaro, prostý syn z prosté rodiny. Ničím podle svědectví jako voják nevynikal, nikdy se ale nebál hlasitě ozvat, a když se v polovině osmdesátých let brazilská armáda uprostřed ekonomického krachu a hyperinflace vlády vzdala a k moci se vrátili civilisté, protestoval jako jeden z mála vojáků hlasitě proti nízkým platům a propouštění do civilu.

Vyfasoval za to napomenutí, ale pro následující léta si vysloužil úctu a obdiv armádních kolegů, jejich manželek, dcer i synů. Vzápětí odešel do civilu, obdivovatelé se změnili v nevelkou, ale o to oddanější potenciální voličskou základnu a kasárna vystřídal parlament. Pak uplynulo více než třicet let a ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, vyhrál nostalgický kapitán Bolsonaro první kolo prezidentských voleb a k vítězství má blízko. Brazílie zjevně zatoužila po minulosti.

Absurdita

Představit Středoevropanům jednu z nejobtížněji uvěřitelných postav současné světové politiky a vyhnout se přitom karikatuře je takřka nemožné. I mezi moderními populisty vyniká Jair Bolsonaro absencí jakékoli potřeby hledat rovnováhu mezi seriózností a absurditou. Vše je odkryté a přímočaré. Z nálepek za skly aut míří na svět s imaginárním samopalem v ruce. Rodiče mu původně chtěli dát jméno Messias. Diktatura byla v jeho podání karnevalem klidu a míru. Na násilnou kriminalitu je potřeba odpovědět násilím, mučením a trestem smrti.

Související

Policista, který nikoho nezastřelil, není žádný policista. Pravicové ženy jsou hezčí a více dbají na hygienu. Homosexuálního syna by Bolsonaro nedokázal milovat a nejlepším řešením by bylo, kdyby potomek tragicky zahynul. Syny má bývalý voják hned čtyři se dvěma manželkami, teprve třetí mu povila dceru v důsledku politikovy "chvilkové slabosti".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.