Průmyslová výroba v České republice v srpnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 10,3 procenta. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Rostla výroba počítačů a elektrických zařízení. 

Proti červenci po vyloučení sezonních vlivů byla průmyslová výroba vyšší o 0,7 procenta.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se v srpnu meziročně snížila o šest procent. Produkce chemických látek klesla o 3,9 procenta a farmaceutická výroba byla nižší o 11,7 procenta. Produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení proti loňskému srpnu vzrostla o víc než pětinu, výroba elektrických zařízení stoupla o 7,7 procenta.

Tržby v průmyslu v srpnu meziročně vzrostly o 4,1 procenta. Z přímého vývozu průmyslových podniků se tržby zvýšily o 1,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují také nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 7,6 procenta.

Hodnota nových zakázek se proti loňsku zvýšila o 2,4 procenta, hlavně zásluhou strojírenství, výroby počítačů a kovodělného průmyslu. Nové zakázky klesly ve farmaceutickém průmyslu. "Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,4 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,3 procenta," uvedl ČSÚ.

V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se průměrný počet pracovníků v srpnu meziročně zvýšil o 1,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda proti loňskému srpnu vzrostla o sedm procent na 32 732 korun.

Stavební výroba v srpnu zpomalila meziroční růst na 11,9 procenta po červencovém růstu o 15,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,3 procenta, v inženýrském se zvýšila o 15,8 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziměsíčně kleslo stavebnictví po vyloučení sezonních vlivů o 0,1 procenta.

Stavební úřady vydaly v srpnu 7273 stavebních povolení, o devět procent méně než loni. Orientační hodnota povolených staveb klesla ve srovnání se srpnem 2017 o 3,3 procenta na 33,9 miliardy korun.

"Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice meziročně klesla, ale loňské hodnoty byly vysoké a v letošním roce se jedná o nejlepší výsledek. Výrazně rostl počet dokončených bytů," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Počet zahájených bytů v srpnu meziročně klesl o 5,9 procenta na 3090. Počet dokončených bytů naopak vzrostl o 21,6 procenta na 2917.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více zaměstnanci v srpnu meziročně klesl o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,3 procenta na 36 849 korun.

Za výrazným srpnovým poklesem růstu v průmyslu je načasování celozávodních dovolených ve velkých podnicích, shodli se analytici. Průmyslová aktivita nicméně bude podle nich vzhledem k chybějící pracovní síle a strmě rostoucím mzdovým nákladům v dalších měsících zpomalovat. Meziroční růst průmyslové výroby se v srpnu výrazně zpomalil na 1,9 procenta z červencových 10,3 procenta.

"Letními výsledky průmyslu tradičně zamíchalo načasování dovolených. Dvouciferný růst výroby za červenec a následný mnohem slabší růst za srpen by měly být hodnoceny jako celek a výkyvy v jednotlivých měsících by neměly být brány nijak závažně," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Vliv dovolených se promítl hlavně do výroby motorových vozidel, kde sedmiprocentní růst v červenci vystřídal šestiprocentní pokles v srpnu, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Ve zpomalení dynamiky růstu se ale projevují také střednědobé faktory, upozornila analytička Komerční banky Monika Junicke. Průmyslové závody již podle ní delší dobu narážejí na své limity, chybí jim kvalifikovaní zaměstnanci a problémem začínají být i rostoucí vstupní náklady. Zhoršení nálady se pak ukazuje v předstihových indikátorech, které postupně klesají, dodala.

Tuzemští průmyslníci čelí ztíženým podmínkám v podobě rychlejšího růstu cen vstupů, souhlasil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Trápí je hlavně zdražování energií, pohonných hmot a kovů. Nelze opomenout ani překotný a neudržitelný růst mzdových nákladů. K růstu nákladovosti výroby, jenž ohrožuje konkurenceschopnost české průmyslové výroby, je podle něj třeba připočíst nepolevující riziko světové obchodní války a sílící riziko "divokého" brexitu, tedy brexitu bez dohody. V nadcházejících měsících se tato rizika nezmírní, podotkl.

Prázdninové statistiky průmyslu patří tradičně k těm slabším a ve zbytku roku by měl průmysl opět mírně zrychlit, odhadl analytik Raiffeisenbank Frantiek Táborský. "Nicméně podobných čísel jako loni se už nedočkáme. Pro celý rok 2018 očekáváme, že průmysl vzroste o čtyři procenta. Ačkoli jde o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze hovořit o stále solidním růstu," poznamenal.