Evropská unie ještě nikdy nehospodařila tak bezchybně jako nyní. I když evropské dotace nebo výdaje na evropskou administrativu mají mnohdy špatnou pověst, ve skutečnosti proběhlo jejich utrácení v drtivé většině případů bez chyb či podvodů. Ve své zprávě o evropském rozpočtu za rok 2017 to tvrdí Evropský účetní dvůr, který hospodaření EU kontroluje.

"Obvyklý argument, který používají populisté, že se v Evropě plýtvá penězi, není pravdivý," řekl HN prezident účetního dvora Klaus-Heiner Lehne. Chyby se podle něj vyskytly ve 2,4 procenta výdajů z evropského rozpočtu. EU loni na výdajích utratila zhruba 125 miliard eur, tedy přes tři biliony korun.

Oproti minulosti klesla i míra chybovosti v dotacích, které čerpají chudší země a regiony unie, jako je Česko. Evropský účetní dvůr našel nesrovnalosti ve třech procentech plateb. V drtivé většině případů jde o neúmyslná pochybení, jen zcela výjimečně se jedná o vědomé podvody. "Za rok 2017 jsme ve zkoumaném vzorku projektů zjistili 13 případů podezření z podvodu," řekl český zástupce ve vedení Evropského účetního dvora Jan Gregor. "Šlo například o nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek."

Čapí hnízdo

Evropské dotace vzbudily v Česku v poslední době největší pozornost kvůli případu Farmy Čapí hnízdo, která patří do holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše (ANO).

Babiš Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.