Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání jednoho motoru druhého stupně nosné rakety Sojuz-FG nezdařil. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka  ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague  je zřejmě v pořádku.

Problémy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos "neobvyklá událost", selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi.

Na místo přistání 25 kilometrů východně od města Džezkazgan následně dorazily záchranné týmy i s potřebnou technikou. Podle sdělení ruského Centrálního vojenského okruhu technika nejprve modul obrátila a pak z něj oba členové posádky vystoupili. Dali při tom najevo, že se cítí normálně. Ruská vesmírná agentura Roskosmos mezitím zveřejnila záběry, jak oba kosmonauti sedí na gaučích spolu se šéfem agentury Dmitrijem Rogozinem, a podle popisku "pijí čaj a žertují".

Rogozin předtím sledoval start spolu se šéfem americké vesmírné agentury NASA Jimem Bridenstinem.

Ovčinin a Hague nicméně mají strávit noc v nemocnici na Bajkonuru kvůli dalšímu pozorování, uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Informovala také, že důsledkem čtvrteční havárie může být prodloužení pobytu nynější posádky ISS zhruba o měsíc (původně se počítalo s návratem 13. prosince) a také pozastavení i nepilotovaných letů raket Sojuz v letošním roce.

Příčiny havárie má objasnit zvláštní komise Roskosmosu. Ta podle agentury RIA Novosti také prověří samarského výrobce raket Sojuz-FG; po dobu vyšetřování budou starty těchto raket pozastaveny. Havárii zkoumají také policejní vyšetřovatelé, a to podle paragrafu o porušení bezpečnostních pravidel a souvisejícím způsobením velké škody.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov podle médií oznámil, že po nezdařeném startu se do definitivního zjištění příčin havárie pozastavují všechny pilotované lety nosných raket. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.

Nezdar podle zdroje z ruského kosmického programu nijak neovlivní práci ani bezpečnost posádky orbitálního komplexu. "Na stanici je dostatek zásob potravin a vody," ujistil podle agentury TASS.

Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. O nezdařeném startu dvou svých nových kolegů už byli podle NASA informováni a v souvislosti s tím mění pracovní program.

Ruský, respektive sovětský vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety, v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety. Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchrannému systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.

Ruská média připomínají, že podobná havárie pilotované lodi Sojuz se odehrála v dubnu 1975, kdy let kosmonautů Vasilije Lazareva a Olega Makarova trval 21 minut a 27 vteřin a skončil 1574 kilometrů od místa startu, v pohoří Altaj, odkud je druhý den ráno evakuoval vrtulník.

I s čtvrteční havárií mají rakety Sojuz na kontě 130 úspěšných startů, dvě katastrofy a tři havárie bez obětí, vypočítal server Newsru.com. Nicméně upozornil, že poslední havárie může nahrát do karet vesmírným lodím vyvíjeným v USA, zejména společností SpaceX. Od ukončení letů amerických raketoplánů totiž ruské Sojuzy představovaly jediný prostředek schopný dopravit nové posádky na ISS a NASA za každý start platí okolo 80 milionů dolarů. Tento kontrakt ale skončí v listopadu příštího roku, dodal.

Související