Tradiční levice se v Evropě potýká s odlivem voličů, problém se týká i české sociální demokracie.

Proč to tak je a co by s tím tyto někdy i více než sto let staré strany měly dělat, vysvětluje v rozhovoru Olaf Cramme, expert z London School of Economics. 

Souhlasíte, že evropská sociální demokracie je v krizi?

Ano, množí se důkazy pro to, že to není jen nějaký cyklický jev, který časem zase sám odezní, ale hlubší problém. Netýká se jen sociální demokracie, nýbrž ovlivňuje mainstreamové strany obecně.

A liší se v jednotlivých evropských státech, podle jejich historie a kontextu.

A co je společným jmenovatelem?

Neschopnost těch stran přijít s nějakou zastřešující politikou (v angl. big tent politics, pozn. red.). Která by byla relevantní pro většinu lidí v dané společnosti. Místo toho jsme svědky fragmentace, kdy se strany věnují jen jednotlivým tématům, ve kterých jsou silné. A proto mají úspěch, ačkoliv nenabízejí řešení na všechny problémy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.