Před čtyřmi lety přišla ukrajinská společnost FED prakticky ze dne na den o polovinu vývozu. Směřoval totiž do Ruska a Ukrajina ho zakázala v reakci na to, když v roce 2014 Rusko anektovalo Krym a rozpoutalo válku na Donbasu. Nyní ale charkovský výrobce agregátů pro letecký a kosmický průmysl překonal problémy a víc než zapovězená možnost exportovat do Ruska jejímu šéfovi vadí absence podpory státu a všudypřítomná korupce.

Vzpomínky na bouřlivé období jsou stále živé. "Samozřejmě že to byl šok. Dobrá polovina kooperačních projektů byla spojená s Ruskem. Existuje státní program náhradní výroby dílů, dříve odebíraných od ruských výrobců, ale každý technik vám řekne, jak nesmírně obtížně se uskutečňuje," říká Viktor Popov, generální ředitel nové akciové společnosti, která se před deseti lety oddělila od stejnojmenného státního podniku FED. Záměr byl zaměřovat se na menší projekty. Jenže mezitím firma, která měla na začátku dva soustruhy a zaměstnávala deset lidí, značně vyrostla. Nyní už má obráběcích strojů 20 a dává práci 350 lidem.

"Od samotného začátku jsme chtěli zvýšit svou konkurenceschopnost, abychom se mohli uplatnit na jakémkoli trhu. Nebylo to nic jednoduchého, ale před třemi lety jsme dostali všechny certifikáty ISO, což je vstupenka na Západ," vysvětluje Popov. Pochvaluje si například spolupráci s brněnskou společností Unis, se kterou Ukrajinci momentálně spolupracují na projektu modernizace motorů pro největší dopravní letadlo na světě An-124 Ruslan.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Na co jsou ve firmě FED nejvíce pyšní?
  • Co naopak na podnikání na Ukrajině šéfa firma Viktora Popova nejvíce štve?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se