Americká společnost Boston Dynamics zabývající se vývojem robotů ve čtvrtek zveřejnila na svém youtube kanále video, ve kterém její humanoid Atlas předvádí parkour. Bez zaváhání běhá, skáče přes překážky a bezchybnými skoky stoupá do schodů, jejichž jednotlivé stupně měří 40 centimetrů. Jak firma uvádí pod videem, robot využívá ke zvětšení své energie a síly všechny končetiny i celé torzo a s orientací v prostoru mu pomáhá počítačové vidění.

Ještě do nedávna byly pohybové schopnosti Atlase celkem omezené. Jak uvádí server TechCrunch, před pěti lety potřeboval Atlas speciální nosnou konstrukci, která by ho udržela ve vzpřímené poloze. V roce 2015 pak společnost zveřejnila video, ve kterém už tento humanoid dokáže chodit sám bez opory, jeho kroky však byly velice vratké a nejisté. Jak je vidět v nově publikované nahrávce, s tímto problémem se konstruktéři Boston Dynamics dokázali poprat a pohyby Atlase zdokonalili.

V listopadu loňského roku firma také vypustila do světa video, ve kterém Atlas provedl perfektní salto vzad.

Kromě humanoida Atlase Boston Dynamics pracuje také na vývoji robotických psů Spot a SpotMini a robota na kolečkách Handle.

Související