Dohody o brexitu zatím nebylo dosaženo, dozvěděli se na nedělním jednání v Bruselu velvyslanci 27 členských zemí EU mimo Británii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva unijní diplomatické zdroje. Server Politico.eu přitom nedlouho předtím tvrdil, že dohoda je na světě, a odvolával se na tři diplomatické zdroje.

Hlavní vyjednavač Evropské unie o brexitu Michel Barnier později potvrdil, že dohody o odchodu Británie z evropského bloku unie zatím nebylo dosaženo. Navzdory "intenzivnímu úsilí" zbývá dořešit některá klíčová témata, napsal Barnier na Twitteru po dnešním jednání s britským ministrem pro brexit Dominikem Raabem. Mezi těmito tématy zmínil problém okolo režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Náznaky, že při vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie došlo k posunu, se objevily dříve během dne, když vyšlo najevo, že britský ministr pro brexit Dominic Raab v neděli zamířil na předem neplánovanou cestu do Bruselu. 

Raab v neděli jednal v Bruselu s hlavním unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem. Ten údajně následně velvyslancům sdělil, že dohody zatím dosaženo nebylo. A na veřejnost se dostaly i informace, že se ruší pondělní schůzka takzvaných "šerpů", tedy zástupců premiérů, kteří měli rovněž řešit brexit.

Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za "okamžik pravdy pro brexitová jednání". Británie má EU opustit 29. března příštího roku.

Barnier tento týden prohlásil, že dohoda o vystoupení Británie z evropského bloku je z 85 procent hotová a může být dokončena do středy 17. října, tedy ještě před unijním summitem. Dodal, že stále ještě zbývá vyřešit palčivou otázku volné hranice mezi unijní Irskou republikou a Severním Irskem, které jako součást Spojeného království Evropskou unii v příštím roce na konci března opustí.

EU podle Barniera dělá vše, aby kontroly zboží překračující severoirskou hranici byly co nejméně komplikované. Dít by se tak mohlo na trajektech, v přístavech či přímo v továrnách.

 

Související