Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily dv pondělí předběžné oficiální výsledky. Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení se 17,5 procenta hlasů a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta. Volební účast byla 72,4 procenta.

Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhorší výsledek od druhé světové války zaznamenala v Bavorsku sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Šestici stran v bavorském parlamentu uzavírají svobodní demokraté (FDP) s 5,1 procenta hlasů.

Přes všechny změny bude nakonec vládu největší spolkové země podle všeho znovu sestavovat CSU, zřejmě spolu se Svobodnými voliči. V bavorském parlamentu, který bude mít nově 205 křesel, budou mít tyto strany pohodlnou většinu. CSU získala 85 mandátů a Svobodní voliči 27, dohromady tedy 112. Strany pravděpodobné budoucí opozice si celkem přijdou na 93 křesel. Zelení mají 38 mandátů, AfD a SPD po 22 a FDP 11.

Zemský sněm bude po letošních volbách s 205 křesly o poznání větší než ten minulý, v němž zasedalo 180 zákonodárců. Důvodem je zvláštnost bavorského volebního systému, díky níž se velikost parlamentu volby od voleb může měnit.

Křesťanskosociální unie bavorské politice dominuje řadu desetiletí, v nichž stavěla téměř bez výjimky jednobarevné vlády. O hlasy voličů přišla patrně kvůli své migrační politice i nevelké oblibě bavorského premiéra Markuse Södera a také svého předsedy Horsta Seehofera. Možné personální dopady volby chce CSU řešit v dalších dnech.

Související