Srážka s asteroidem či masivní sopečné erupce. Život na Zemi stál na pokraji svého zániku už pětkrát a nyní se podle vědců dostává do úzkých po šesté. Tentokrát za to však nemůže žádná přírodní katastrofa, ale člověk. Mezinárodní unie pro ochranu přírody předpovídá, že v příštích 100 letech vyhyne 99,9 procenta kriticky ohrožených a 67 procent ohrožených druhů živočichů.

Podle nové studie, kterou v pondělí zveřejnili vědci z Aarhuské univerzity v Dánsku v časopise PNASi, lidstvo v příštích padesáti letech zlikviduje tolik savců, že se z toho modrá planeta nevzpamatuje dřív než za tři miliony let.

Obranným mechanismem planety proti ztrátě biologické rozmanitosti, které právě čelí, je evoluce. Jak se mění životní prostředí a klima, druhy, které nemohou přežít, umírají a nové druhy je pomalu nahrazují. Trvá však poměrně dlouho, než nové druhy zaplní vzniklou mezeru. Tento proces je tedy mnohem pomalejší než rychlost, kterou vlivem lidí vymírají savci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.