Proslulí slovenští policejní "kukláči" včera prolézali byty a kanceláře podnikatele Mariána Kočnera. Dělo se tak v souvislosti s "násilnou trestnou činností", uvedla policie. To může podle tamních médií znamenat jediné: Kočnera začali vyšetřovat z podezření, že si objednal vraždu novináře Jána Kuciaka.

Jiní "kukláči", tentokrát turečtí, zase prohlíželi saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Tam před dvěma týdny zmizel novinář Džamál Chášakdží, známý kritik saúdského režimu. Na jeho osud se do Rijádu přijel poptat na popud prezidenta Donalda Trumpa i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Případy obou novinářů jsou zásadně odlišné, ale spojuje je několik věcí: oba se snažili co nejlépe dělat svoji práci, byli kritičtí vůči autoritám a jejich vražda vyvolala odezvu, která mění zažité pořádky. Na Slovensku znamenala začátek konce vlády strany Směr. V případě Saúdské Arábie je tsunami v podstatě globální a na reformátorského prince Muhammada bin Salmána se už svět nebude dívat s takovými sympatiemi jako dosud.

Nad novináři jako by více než dřív začala viset klatba. Před rokem se Evropou převalila vlna pohoršení poté, co byla na Maltě zabita investigativní novinářka Daphne Caruanová Galiziová.

Ani v autoritářských zemích nemají novináři lehký život, ale i tam je vražda reportéra výjimečným jevem.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč sílí pocit, že fyzické útoky na novináře nejsou až takový problém.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se