Planeta není zelená, ale modrá, víme už dlouho díky exprezidentu Václavu Klausovi. Globální oteplování v Česku obecně nemá (s výjimkou klimatologů) příliš mnoho zastánců. Občas promluví o suchu zemědělci, nicméně zvedání hladiny moří a oceánů, smrtelná horka či tání ledovců se na žebříčku obav obyvatelstva z budoucnosti nijak vysoko nepohybují. Respektive se tam často nevyskytují vůbec.

Podle průzkumu katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity z roku 2015 sice 52 procent populace souhlasí s tím, že se mění klima, nicméně více než 60 procent se také domnívá, že odpovědnost za řešení má nést někdo jiný. Třeba průmysl, EU, vláda či jakákoliv mezinárodní instituce, která by to mohla dostat na starost. Vlastní příspěvek ke změnám klimatu lidé vnímají jako nepodstatný. Navíc si ještě pořád část české populace myslí, že se oteplování Česka ve skutečnosti netýká. V prosinci 2017 další průzkum mezi obyvateli celé EU potvrdil, že Češi spolu s Rusy, Estonci a Finy nejméně věří, že se klima vůbec nějak mění.

Teď by ale měli konečně klimatu věnovat pozornost. Mnoha klimaskeptikům zasadila úder nová studie vědců z Kalifornské univerzity a britského ekonomického institutu, podle nichž oteplování zdvojnásobí cenu piva. Pěstování ječmene, který je základní surovinou pro jeho výrobu, totiž horka prodraží. Výnosy budou nižší a půjdou především na krmivo pro hospodářská zvířata, a ne na výrobu nápoje, který lidstvo řadí mezi tzv. luxusní statky. Britský specialista Dabo Guan, jenž se na studii podílel, pak výslovně na adresu Česka a Estonska uvedl, že "země, kde milují pivo, budou hodně trpět". Naopak Irové, kde kromě piva milují i whisky, prý tak velký problém mít nebudou.

Pro Čechy jde o jednoznačný vzkaz. Buď se začnou zajímat víc o změny klimatu, nebo si budou muset vzít příklad z Irů a najít si jiný národní nápoj. S ohledem na dosavadní vztah ke klimatu lze usuzovat spíš na druhou variantu, protože planeta je přece modrá…