Zvláštní zmocněnec OSN pro migraci z Venezuely Eduardo Stein v úterý vyzval mezinárodní dárce k naléhavé pomoci v souvislosti s "lavinou" lidí prchajících z krizí zmítané Venezuely do jiných zemí Latinské Ameriky. Informovala o tom agentura AFP.

Podle údajů Organizace spojených národů žije nyní v zahraničí kolem 2,3 milionu Venezuelanů. Z nich 1,6 milionu opustilo zemi po roce 2015. Kolumbie, která má s Venezuelou hranici dlouhou 2200 kilometrů, jich přijala více než milion, přičemž pobyt 820 tisíc z nich legalizovala.

Kolumbijský prezident Iván Duque tvrdí, že jeho země věnovala na to, aby se s tímto "masivním exodem" vypořádala, kolem 1,3 miliardy dolarů (30 miliard korun), tedy půl procenta hrubého domácího produktu.

"Obrátíme se na dárce, kteří jsou schopni poskytnout tuto naléhavou pomoc co nejrychleji," řekl v úterý Stein novinářům při návštěvě kolumbijského města Cúcuta, které se stalo pro venezuelské migranty hlavní vstupní branou.

"Kolumbie použila své rozpočtové prostředky na to, aby zvládla tuto lidskou lavinu, jež se valí ze sousední země, ale to už nestačí," zdůraznil zároveň zvláštní zmocněnec Organizace spojených národů.

Dodal, že naléhavá pomoc je nebytná kvůli zpoždění při schvalování zdrojů od mezinárodních organizací. "Tyto procedury financování trvají několik měsíců a tato situace vyžaduje naléhavou pomoc," uvedl Stein.

Kolumbie, která stojí v čele diplomatického tlaku na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, upozornila mezinárodní společenství, že sama již není s to vzniklé situaci čelit.

Podle AFP věnovaly Spojené státy kvůli této migrační krizi Latinské Americe 92 milionů dolarů a Evropská unie přes 40 milionů dolarů. V různé míře jsou jí postiženy kromě Kolumbie také například Argentina, Brazílie, Ekvádor, Chile a Peru.

Maduro rozsah migrace ze své země popírá a žádá od OSN, aby uvedené statistiky dokázala. Zároveň popírá naléhavost humanitární situace, jak to tvrdí vlády jiných zemí, stejně jako hyperinflaci a nedostatek potravin a léků.