Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké vozidlo, řekl ve čtvrtek náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

Při útoku bylo zraněno pět českých vojáků, všichni jsou mimo ohrožení života. Tři již byli propuštěni z nemocnice, jeden zůstává na pozorování. Těžce zraněný voják je po druhé operaci ve stabilizovaném stavu, a jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude převezen do Česka, řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Metnar vojákům poděkoval za odvahu a odhodlání. "Zaslouží si naši podporu a velké uznání," napsal na Twitteru.

Útok, při němž podle agentury AP zemřeli dva afghánští civilisté, se stal nedaleko základny Bagrám při návratu koaličních sil z patroly, uvedl Opata. Atentátník využil vozidlo afghánského původu naložené asi 200 kilogramy podomácku vyrobené výbušniny. "Z prvních indikací, které máme, to vozidlo bylo řízeno, seděl tam řidič a lze předpokládat, že to byl útok sebevražedného atentátníka," řekl Opata. Podle AP se k útoku přihlásilo hnutí Tálibán.

Exploze se stala v momentě, kdy kolem projíždělo obrněné vozidlo se šesti českými vojáky. Jeden z nich vyvázl z incidentu bez zranění. Život vojákům podle Opaty pomohla zachránit kvalita vozidla, významnou roli hrálo i to, že velitel jednotky a vojáci postupovali při přípravě a kontrole správně.

Těžce zraněný voják podstoupil v Afghánistánu další operaci, a jakmile to bude možné, bude převezen do Česka. Metnar už vydal příslušný rozkaz. Armáda je podle Opaty v kontaktu s rodinou zraněného a dělá vše pro to, aby příbuzným pomohla řešit složitou situaci. Voják je podle Opaty v podobném stavu, jako kdyby přežil těžkou dopravní nehodu.

Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský v České televizi řekl, že převoz se uskuteční patrně příští týden. Vojákovi podle něj v důsledku útoku hrozí nehybnost končetin.

Útok podle Opaty nepovede k omezení činnosti české jednotky, jako tomu bylo po srpnovém útoku, při němž zahynuli tři vojáci. "Jednotka bude dál plnit svůj operační úkol," řekl Opata.

Metnar zdůraznil, že Česko zůstává součástí mezinárodní koalice v Afghánistánu a čeští vojáci tam budou dál plnit koaliční úkoly.

Metnar i Opata odmítli spojovat incident se středeční zprávou českých médií o tom, že české speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku. Metnar ale kvůli zprávě nařídil vyšetření úniku informací. Žádné výsledky zatím k dispozici nemá.

K tomu, zda české síly skutečně zabily organizátora srpnového útoku, se Metnar ani Opata nevyjádřili. Ministr pouze uvedl, že čeští vojáci v Afghánistánu postupují v souladu s mandátem operace. Opata po srpnovém útoku řekl, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky.

Česká republika měla do léta v Afghánistánu vojáky, kteří působili na základně Bagrám a v Kábulu. Do země mohla armáda vyslat až 250 svých příslušníků. V červnu sněmovna schválila rozšíření mandátu o dalších 140 vojáků. Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu již 346 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do provincie Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí. Právě při jedné z těchto hlídek byli ve středu vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Kromě srpnového útoku čelili čeští vojáci vážným incidentům například v létě 2014. Po útoku sebevraha zemřelo tehdy v červenci pět Čechů.

Zanedlouho poté byla vystavena útoku i další jednotka českých vojáků, vážně zraněn byl jeden z členů hlídky.

Úmrtí českých vojáků v zahraničních misích:

Pět mrtvých

8. července 2014, Afghánistán – Čtyři čeští vojáci zahynuli po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Pátou obětí byl těžce zraněný voják, který zemřel na následky těžkého zranění 14. července 2014 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Tři mrtví

25. října 1998, Bosna a Hercegovina – Vrtulník Mi-17 českého kontingentu mezinárodních sil SFOR se zřítil nedaleko hercegovského města Tomislavgrad; v troskách stroje zahynula celá tříčlenná posádka.

5. srpna 2018, Afghánistán – Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. "Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek, smrtelná zranění," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Dva mrtví

5. srpna 1995, Chorvatsko – Při chorvatském ostřelování pozorovacího stanoviště OSN poblíž města Gospić bylo zraněno pět českých vojáků mise UNCRO, z nichž dva svým zraněním podlehli.

14. září 2002, Kosovo – Při nehodě obrněného transportéru OT-64 poblíž obce Šajkovac přišli o život dva čeští příslušníci mise KFOR; další tři byli lehce zraněni.

Jeden mrtvý

19. února 1991, Saúdská Arábie – V Hafr al-Batinu se nešťastnou náhodou zastřelil podporučík československé armády.

22. dubna 1993, Chorvatsko – Při dělostřelecké přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou v Kuzmanovači byl zabit rotmistr sil UNPROFOR, další voják byl zraněn.

13. ledna 1994, Chorvatsko – Při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina zahynul český desátník; jeho spolujezdec byl lehce zraněn.

21. března 1995, Chorvatsko – Při havárii severozápadně od Korenice zahynul řidič obrněného transportéru OT-64; další člen posádky byl zraněn.

25. března 1995, Chorvatsko – Nadporučík české armády byl zastřelen v tzv. Republice Srbská krajina jiným příslušníkem mise UNPROFOR.

13. července 2001, Bosna – Na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě zemřel příslušník ženijní roty pátého mechanizovaného praporu v misi SFOR. Třiadvacetiletý rotmistr byl zraněn výbuchem granátu při zneškodňování munice.

9. května 2003, Irák – Tři čeští vojáci byli zraněni při dopravní nehodě, která se stala asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Jeden z vojáků svým zraněním 22. května podlehl v nemocnici v Praze.

30. července 2006, Kosovo – Na základně Šajkovac zemřel po použití střelné zbraně čtyřiatřicetiletý příslušník českého armádního kontingentu v silách KFOR; podle tisku spáchal sebevraždu.

3. května 2007, Afghánistán – Českého vojáka připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.

17. března 2008, Afghánistán – Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.

30. dubna 2008, Afghánistán – V provincii Lógar přišel o život český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.

31. května 2011, Afghánistán – V provincii Vardak zahynul český voják, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

9. října 2011, Afghánistán – V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.