Británie a ostatní země Evropské unie se na summitu v Bruselu nedohodly na tom, jak by měl vypadat brexit. Navzdory tomu, že podle průvodních plánů mělo jít o klíčovou schůzku, na níž padne rozhodnutí. Čas se přitom krátí – do 29. března, kdy Spojené království z EU odejde, už zbývá jen necelý půlrok. Stále víc tak hrozí takzvaný divoký brexit, tedy vystoupení Británie z EU bez jakékoliv dohody. To by způsobilo obrovské komplikace občanům i firmám.

Budou moci Češi jezdit do Británie za prací i po brexitu?

Pokud nedojde k dohodě o podobě brexitu, tak Británie okamžitě ukončí volný pohyb osob, který dnes v rámci EU platí. Nový systém pro příchod cizinců zatím vláda nepředstavila, britští politici ale zdůrazňují, že mají zájem hlavně o cizince s vysokou kvalifikací. Mluví taky o tom, že nebudou nijak upřednostňovat občany států EU před občany jiných zemí. Pokud Británie z unie odejde po dohodě, budou moci Češi a další lidé z EU do Spojeného království jezdit za prací podle dosavadních pravidel až do konce roku 2020. Do té doby by mělo platit přechodné období, to znamená, že navzdory brexitu by se prakticky vůbec nic nezměnilo. Je taky možné, že se toto přechodné období prodlouží až do roku 2021. Po jeho skončení Londýn přijme vlastní pravidla pro příchod cizinců, v nichž nejspíš upřednostní vysoce kvalifikované zaměstnance, podobně jako v případě brexitu bez dohody.

Co bude s Čechy a dalšími občany EU, kteří už v Británii žijí?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.