Momentálně po Einsteinovi asi nejpopulárnější vědec Stephen Hawking sice zemřel už letos na jaře, teprve nyní ale vyšla jeho kniha Brief Answers to the Big Questions (Stručné odpovědi na velké otázky). Slavný fyzik a kosmolog na ní pracoval do posledních chvil svého života, o definitivní dokončení se postarala rodina a vědečtí kolegové. A tak jako na jeho popularitě mělo nezanedbatelný podíl tělesné postižení, tak i k zájmu o knihu přispělo zrození v podobě pohrobka a jakési myšlenkové závěti slavného vědce. To ovšem vůbec neznamená, že nestojí za přečtení.

Už ve svých předešlých popularizačních knihách (Stručná historie času, Černé díry a budoucnost vesmíru a dalších) Hawking předvedl, že umí psát čtivě i o tak odtažitých tématech, jako je vznik a vývoj vesmíru, povaha časoprostoru, Velký třesk, snaha o vytvoření takzvané Teorie všeho, která by vysvětlovala vesmír jako celek, a dokonce i o některých matematických problémech. Napsat bestseller, který by vyšel v desítkách zemí a dosáhl milionových nákladů je těžké samo o sobě - ale dosáhnout toho psaním o nejobtížnějších fyzikálních problémech je skoro nemožné. Stephen Hawking to dokázal, přestože první z nich spatřila světlo světa v době, kdy zdaleka ještě nebyl tak populární jako dnes. 

I jeho definitivně poslední kniha se nepochybně stane světovým bestsellerem - nejen proto, že její autor je dnes ikonickou postavou vědy i popkultury (Teorie Velkého třesku, Simpsonovi). Hawking se v ní zaměřil na celou řadu otázek, které si na pozadí svého každodenního života klade asi každý přemýšlející člověk. Jsme ve vesmíru sami? Co by znamenal případný kontakt s jinou civilizací? Je možné cestování v čase? Kam se jako lidstvo ubíráme? Kam se směřuje vesmír? Je Bůh?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.