Saúdská Arábie v sobotu přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Uvedla to saúdskoarabská oficiální tisková agentura SPA s odvoláním na místní prokuraturu.

"Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje," uvedla podle agentury Reuters dále ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí, dodala prokuratura.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

Chášukdží, který byl známým kritikem saúdskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.

Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ömer Çelik v sobotu řekl, že Turecko nechce nic v případě zabitého novináře skrývat či zamlčovat, ale zároveň nehodlá nikoho předem obviňovat.

Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného tureckého činitele napsala, že se turečtí vyšetřovatelé nejspíše brzy dozvědí, co se stalo s tělem zabitého novináře. Turecko má podle zdroje vzorky Chášukdžího DNA a turečtí vyšetřovatelé tak o ně nebudou muset žádat Rijád.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování o operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. "Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést," uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno "místnímu spolupracovníkovi", na konzulátu se ale nenašlo.

Saúdskoarabský prokurátor neuvedl, kam bylo Chášukdžího tělo uloženo či zda o tom Rijád hodlá Turecko informovat. Kritici naopak uvádí, že saúdskoarabské úřady Chášukdžího tělo nechtějí předat turecké policii, protože by sloužilo jako důkaz toho, jak brutálně byl před vraždou mučen.

Podle tureckých médií existuje audionahrávka zachycující mučení a vraždu novináře. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje listu The New York Times novinářovo tělo následně rozřezal speciální pilou.

Podle sobotní zprávy saúdskoarabské tiskové agentury SPA nařídil král Salmán restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb. Rovněž mají být aktualizována pravidla, která stanovují pravomoci této instituce, mají být zhodnoceny její metody a postupy práce. Na restrukturalizaci bude dohlížet ministerská komise vedená korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Komise má za úkol podat králi do měsíce zprávu.

Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že oznámení Saúdské Arábie je dobrým a velkým prvním krokem. Podle Trumpa by měla být Saúdská Arábie potrestána "nějakou formou sankcí". Šéf Bílého domu by ale byl rád, kdyby sankce nepostihly americký prodej zbraní Saúdské Arábii. Zdůraznil také, že Spojené státy potřebují Saúdskou Arábii jako protiváhu Íránu na Blízkém východě. Na dalším postupu bude Trump spolupracovat s Kongresem. Řada republikánských i demokratických zákonodárců se ale k tvrzení Rijádu staví skepticky a označují ho za nedůvěryhodné.

Nizozemský premiér Mark Rutte zdůraznil, že je zapotřebí pokračovat ve vyšetřování případu. "Hodně stále nebylo vyjasněno. Co se stalo? Jak zemřel? Kdo je za to zodpovědný? (...) Důkladné vyšetřování je nezbytné," uvedl. Londýn oznámil, že přiznání Rijádu stále vyhodnocuje a zvažuje další kroky. Austrálie v sobotu odřekla účast investiční konferenci v Rijádu poté, co ji v uplynulých dnech vypověděli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie.

Jako dostačující naopak vysvětlení Rijádu považují Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt. Káhira uvedla, že kroky učiněné saúdským králem jsou příkladem respektování zákona. Postup krále Salmána podobně pochválily také SAE.

Zpravodaj BBC v analýze v sobotu napsal, že existují pouze dvě alternativy. Buď za vraždou Chášukdžího stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, nebo ztratil kontrolu nad svým nejužším okruhem, což pozorovatelé považují za těžko uvěřitelné. Korunní princ, který je označován za velkého reformátora, má mezi mladými obyvateli Saúdské Arábie mnoho stoupenců.

Související