Parlamentní volby v Afghánistánu v sobotu na mnoha místech provázel chaos a násilí. Jen při útocích v hlavním městě Kábulu přišlo o život více než 15 lidí. Hlasování poznamenaly technické a organizační problémy, kvůli kterým zůstanou podle volební komise některé volební místnosti otevřeny i v neděli. Přesto se ale u mnoha volebních místností, ve které byly v zemi pro sobotní den proměněny školy, ale i mešity, tvořily dlouhé fronty.

Hlasování, v němž se na 2500 kandidátů uchází o 250 křesel v afghánském parlamentu, se původně mělo konat již v roce 2015, bylo ale opakovaně odkládáno kvůli špatné bezpečnostní situaci a sporům kolem volební reformy.

Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit páchat útoky na volební místnosti, blokováním silnic i jinak hlasování překazit. Obětí předvolebních násilnosti se stalo deset volebních kandidátů.

Afghánská vláda nasadila na volby 54 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, později jejich počet zvýšila na 70 tisíc. Hraniční přechody s Pákistánem byly uzavřeny a doprava ve velkých městech byla omezena či přímo zastavena.

Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se v sobotu odpoledne na severu afghánské metropole Kábul odpálil sebevražedný atentátník. Odpolední útok nebyl prvním sobotním incidentem. Podle agentury Reuters jich afghánské úřady v sobotu zaznamenaly asi 30. Při většině z nich byly použity improvizované výbušniny a rakety.

V severoafghánském městě Kunduz bylo zraněno 53 lidí a tři lidé přišli při různých incidentech o život. Na východě v provincii Nangarhár bylo při výbuchu zraněno sedm lidí a na západě v provincii Ghór si exploze vyžádala životy nejméně 11 policistů. Při asi 15 dřívějších incidentech u volebních místností v Kábulu v sobotu přišli o život nejméně tři lidé a dalších 30 jich bylo zraněno.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní chtěl voličům jít příkladem a šel volit do školy v Kábulu brzy ráno poté, co se otevřely volební místnosti. Zároveň přitom Afghánce vyzval, aby šli k volbám. Uposlechlo ho mnoho spoluobčanů, kteří u volebních místností po celé zemi tvořili dlouhé fronty.

Na mnoha místech byli ale lidé nuceni čekat kvůli organizačním problémům. Několik volebních místností nemohlo být otevřeno podle plánu v 7:00 místního času (4:30 SELČ) kvůli nedostatku pozorovatelů, jinam včas nedorazily volební materiály a na řadě míst nefungovaly přístroje ověřující totožnost hlasujících. Vzápětí volební komise oznámila, že v některých volebních okrscích bude hlasování prodlouženo do večera a někde do neděle. Podle plánu měly být volební místnosti uzavřeny v 16:00 místního času (13:30 SELČ). V kolika z 21 tisíc volebních místností se tak opravdu stalo, nicméně není jasné.

K volbám se zaregistrovalo 8,9 milionu lidí, existuje ale silné podezření, že značná část registrací byla provedena na základě falešných dokladů, aby podvodníci mohli vhazovat do uren více lístků pro své favority. Neregulérnostem sice mají letos zamezit přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů, ale pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze vyškoleni a podle pozorovatelů nejsou přístroje propojeny s datovým centrem, takže nemohou spolehlivě zabránit opakovanému hlasování.

Od svržení Tálibánu v roce 2001 se v Afghánistánu jedná o třetí parlamentní volby, předchozí se konaly v letech 2005 a 2010. Hlasování je považováno za test před ještě sledovanějšími prezidentskými volbami, chystanými na 20. dubna 2019, a obecně za klíčovou událost na cestě země k demokracii. Předběžné výsledky by měly být zveřejněny 10. listopadu, konečné mají být po období vyhrazeném pro stížnosti známy nejpozději 20. prosince, uvedl zpravodajský server BBC News.