Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit ani kde je teď jeho tělo. Americké televizi Fox News to v neděli řekl saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Saúdské úřady se snaží tělo mrtvého nalézt, vrazi budou pohnáni k odpovědnosti, řekl ministr.

Podle ministra Džubajra pátrání po Chášukdžího osudu odstartovaly rozporné zprávy o tom, zda novinář saúdský konzulát v Istanbulu opustil. Incident ministr označil za "výjimečnou chybu" a "kardinální a závažné pochybení". Korunní princ Muhammad bin Salmán prý o události nic nevěděl, o výsledcích pátrání budou Saúdové veřejnost postupně informovat.

"Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest," prohlásil saúdský ministr.

Saúdské úřady několikrát změnily informace o Chášukdžího osudu, nejprve popíraly, že je nezvěstný, pak že byl zabit. Smrt přiznaly až po dvou týdnech, když tlak Turecka a západních metropolí vyústil ve výzvu po sankcích a izolaci Rijádu. Podle sobotního prohlášení Rijádu zemřel po bitce s lidmi, s nimiž se sešel na saúdském konzulátu v Istanbulu. Tělo mrtvého prý převzal anonymní "spolupracovník". 

Dokud bude panovat nejistota o okolnostech smrti Chášukdžího, nebude Německo dodávat Saúdské Arábii zbraně. Na tiskové konferenci v Berlíně to v neděli řekla kancléřka Angela Merkelová.

"Za prvé odsuzujeme s co největším důrazem tento zločin," řekla kancléřka. "Za druhé cítíme naléhavou potřebu objasnit vše, co se stalo. Pachatelé nebyli potrestáni. Pokud jde o vývoz zbraní, nemůže se za nynějších okolností uskutečnit," zdůraznila Merkelová. Dodala, že Berlín bude další kroky konzultovat se zahraničními partnery.

Proti zbrojnímu vývozu do pouštního království se už v sobotu vyslovil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Dokud vyšetřování probíhá, dokud nevíme, co se tam stalo, není důvod k pozitivním rozhodnutím ohledně vývozu zbraní do Saúdské Arábie," řekl ministr v televizi ARD. Zpochybnil tak zářijové rozhodnutí Berlína prodat do Rijádu německý dělostřelecký systém.

Německo navíc společně s Británií a Francií v neděli ve společném prohlášení žádali, aby Saúdská Arábie své vysvětlení o smrti novináře podložila důvěryhodnými fakty. Z prohlášení tří evropských států vyplývá, že toto vysvětlení je pro ně nepřijatelné. "Vraždu nelze ničím ospravedlnit, odsuzujeme ji co nejdůrazněji," konstatuje se v dokumentu. "Přesné okolnosti novinářovy smrti je třeba co nejrychleji objasnit. Tvrzení Rijádu je zapotřebí podložit důvěryhodnými fakty," stojí v prohlášení.

Odhalení pravdy vyčerpávajícím, transparentním a důvěryhodným způsobem je podle Londýna, Paříže a Berlína nezbytné a žádoucí. Vyšetřování je třeba vést do doby, než bude jasně určena odpovědnost za spáchané zločiny a zajištěn náležitý soudní proces, píše se v dokumentu.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu také s informacemi Turecka, podle nichž byl brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu. Jeho tělo bylo údajně rozsekáno na kusy a torzo se nachází na neznámém místě.

Podle Agentury AP, která hovořila s nejmenovaným saúdským úředníkem, měl být podle instrukcí z Rijádu Chášukdží na konzulátu v klidném rozhovoru přesvědčen o nutnosti návratu do vlasti. Když odmítal, rozpoutala se hádka a lidé vyslaní ze Saúdské Arábie Chášukdžího zadusili ve snaze křičícího novináře utišit.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli oznámil, že v úterý učiní "veškerá potřebná oznámení" k Chášukdžího smrti na schůzi s poslanci vládní strany v parlamentu. Konstatoval, že prohlášení bude obsahovat plnou pravdu. "Usilujeme o spravedlnost a celá pravda vyjde najevo. Celá pravda," řekl prezident na shromáždění v Istanbulu.

Podle agentury Reuters prezident zřejmě oznámí alespoň dílčí výsledky vyšetřování. "Proč (na ambasádu) přijelo 15 lidí, proč bylo 18 lidí propuštěno. Tyhle věci musí být podrobně vysvětleny," komentoval Erdogan zprávy o okolnostech vraždy a čistce v súdánské tajné službě, jak ji popsaly tamní úřady.

Chášukdžího, který byl kritikem královského dvora, v těchto dnech podle televize CNN saúdská státní média líčí jako národního hrdinu, který se stal obětí bandy zločinců. Na stránkách deníků jsou velké fotografie zabitého novináře, který podle komentářů měl sice odlišné politické názory, ale leželo mu na srdci blaho národa.