Evropská komise se pustila do tvrdého střetu s italskou vládou, kterou tvoří protestní Hnutí pěti hvězd a krajně pravicová Liga. Komise jí vrátila k přepracování návrh státního rozpočtu na příští rok. Brusel tak poprvé v historii zamítl návrh rozpočtu, s nímž přišla jedna ze zemí eurozóny. Upozornil přitom na to, že Řím plánuje mnohonásobně vyšší rozpočtový schodek, než k jakému se zavázal.

V italském případě jde "o mimořádně vážné nedodržení povinností", uvedla komise. Podle ní se Itálie od svých závazků odchýlila způsobem, který v historii Evropské unie "nemá obdoby".

Italská vláda plánuje pro příští rok deficit ve výši 2,4 procenta hrubého domácího produktu. To je trojnásobně víc, než na čem se Řím už dříve dohodl s komisí a ostatními státy unie. Podle komise i Mezinárodního měnového fondu je navíc pravděpodobné, že skutečný schodek bude ještě podstatně vyšší – podle obou institucí vláda v rozpočtu počítá s výrazně vyšším růstem ekonomiky, než jaký se dá ve skutečnosti očekávat. Čím nižší růst bude, tím méně vláda vybere na daních. Deficit rozpočtu se v takovém případě oproti očekáváním zvýší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.