Česko v reakci na vraždu novináře Džamála Chášukdžího stáhne ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Případné další formy sankcí bude Praha koordinovat s ostatními zeměmi Evropské unie, řekl ve středu novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance. O vraždě Chášukdžího chce jednat i ve vládě, zapojí se i do debaty o této záležitosti ve sněmovně. Velvyslanectví Saúdské Arábie sdělilo, že doufá v to, že česká vláda a vlády ostatních přátelských zemí nepodniknou unáhlené kroky před koncem vyšetřování případu.

"Panu velvyslanci jsem jasně sdělil stanovisko České republiky. Jakékoli útoky na novináře považujeme za nepřijatelné. Svobodná společnost nemůže existovat bez nezávislých médií. Násilná smrt opozičního novináře Džamála Chášukdžího na půdě saúdskoarabského konzulátu nemůže být ničím a nikým ospravedlněna," řekl Petříček. Skutečnost, že se čin stal na půdě konzulátu, je podle něj jasným porušením mezinárodního práva.

Česko bude podle ministra nadále sledovat vyšetřování případu a očekává potrestání viníků. Zatím v reakci na čin Petříček rozhodl o stažení jednoho diplomata z Rijádu. Podle webu ministerstva je na velvyslanectví v Rijádu deset diplomatů.

"Budeme spolu s dalšími zeměmi EU hovořit o dalších restriktivních opatřeních včetně možnosti omezení vývozu vojenského materiálu," uvedl Petříček.

Vítá to, že se případem bude zabývat sněmovna, sám debatu poslanců podpoří. Očekává rovněž, že bude o případu mluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Budu rád, pokud bude příležitost na nejbližším zasedání vlády se k tomu nějakým způsobem přihlásit," řekl.

K setkání Petříčka a velvyslance Saúdské Arábie Nájífa Abúda se vyjádřilo v tiskové zprávě velvyslanectví Saúdské Arábie v ČR. Velvyslanec při setkání zdůraznil, že otázka Chášukdžího je pro Saúdskou Arábií prioritou, a království tak nebude šetřit úsilím ve věcech, které přispějí k úspěchu vyšetřování a předvedení viníků před spravedlnost. "Veškeré kroky přijaté na základě zaujatých mediálních kampaní poškodí bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi," uvedl úřad. Velvyslanec Petříčkovi rovněž při příležitosti jeho jmenování ministrem zahraničních věcí blahopřál a vyjádřil přání, aby další fáze byla plná různorodých a konstruktivních vztahů mezi oběma zeměmi.

Chášukdží zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel. Rijád nicméně odmítá, že by to byla předem plánovaná vražda, jak v úterý prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Případ vyvolal ve světě pobouření. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn oznámil, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do království, dokud nebude vražda objasněna.

Související