Studentce stavebního inženýrství na univerzitě v jihoafrickém Kapském městě Suzanne Lambertové se podařilo najít způsob, jak z lidské moči vytvořit stavební materiál. Pomocí procesu, který se nazývá srážení mikrobiálních uhličitanů, lze „pěstovat“ ekologické cihly. Technika je inspirována tím, jak se v přírodě tvoří korály nebo mušle.

Lambertová společně se svými spolužáky smíchala lidskou moč, kterou nasbírali ze speciálních upravených pánských pisoárů, s pískem a speciální bakterií, která umožňuje tuhnutí cihly. Na výrobu jedné cihly standardní velikosti je potřeba 25 až 30 litrů moči. Vzhledem k tomu, že člověk při jedné návštěvě toalety vyloučí zhruba 300 mililitrů tekutiny k tomu, aby mohla vzniknout jedna cihla, musí jít člověk podle propočtů BBC na toaletu zhruba stokrát.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.