V americkém státě Florida byl v pátek zatčen muž, jehož policie považuje za hlavního podezřelého v případě zásilek s výbušninami adresovaných předním představitelům Demokratické strany. Byl obviněn z pěti trestných činů a v případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení, uvedla mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti.

Opravila tak předchozí vyjádření ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který hovořil o maximálním trestu ve výši 58 let.

"Správné číslo je až 48 let," citovala agentura Reuters mluvčí Sarah Isgurovou Floresovou. Ministr Sessions předtím potvrdil předchozí zprávy médií, že zatčeným je 56letý Američan Cesar Sayoc.

Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Chris Wray informoval, že hrozba, kterou zásilky představovaly, byla reálná, i když odborníci dál analyzují, zda bomby byly funkční. Celkem zkoumají 14 balíčků, v nichž se našla velmi podobně sestrojená výbušná zařízení. Není prý však vyloučeno, že se najdou ještě další zásilky ze stejné dílny.

Vyšetřovatelé podle Wraye pachatele dopadli díky stopám DNA a otiskům prstů, které na jedné zásilce zanechal, a jsou si jistí, že zadrželi "správného muže".

"Nebudeme tolerovat takové bezpráví, zvláště když jde o politické násilí," řekl Sessions. Citoval pak obvinění, podle něhož má být Sayoc stíhán mimo jiné za nelegální zasílání a přepravu výbušnin a výhružky určené bývalé hlavě státu.

Sessions ani Wray nechtěli spekulovat o motivech pravděpodobného pachatele, ministr však připustil, že Sayoc je nejspíš politický radikál.

Americká média informují, že dodávka zatčeného muže byla polepená nálepkami na podporu prezidenta Trumpa a vzkazy mířícími proti čelním představitelům Demokratické strany či televizi CNN.

Dva twitterové profily údajně patřící podezřelému byly plné výhrůžek proti liberálům a konspiračních teorií.

Podle deníku The Washington Post (WP) byl Sayoc členem Republikánské strany a v minulosti byl mnohokrát zatčen. V roce 2002 to bylo kvůli vyhrožování bombovým útokem.

Agentura AP napsala, že podle dostupných záznamů se Sayoc narodil v New Yorku a studoval vysokou školu ve státě Severní Karolína. V roce 2012 prý vyhlásil osobní bankrot kvůli dluhům přesahujícím 20 tisíc dolarů (přes 450 tisíc korun).

Americký prezident Donald Trump si je vědom, že Sayoc je jeho podporovatelem, žádnou odpovědnost za jeho činy ale prý nenese. Šéf Bílého domu to v pátek řekl novinářům před odletem na večerní setkání s voliči ve státě Severní Karolína.

Trump se domnívá, že jeho rétorika není na vině a že by naopak mohl být ještě ostřejší, uvedla agentura AP.

"Myslím si, že se celkem držím. Víte, opravdu bych mohl přidat," odpověděl Trump na otázku ohledně svých častých slovních výpadů proti Demokratické straně, které podle prezidentových kritiků polarizují americkou společnost.

Trump následně dodal, že média o něm a o republikánech hovoří "extrémně nespravedlivě". "Ale přes to všechno vyhráváme, takže to se mi líbí," uzavřel americký prezident.