Kvůli americkým sankcím nechtějí čínské banky pracovat s ruskými klienty. Netýká se to jen osob, které jsou na seznamech, ale téměř kohokoli s ruskou adresou. Koncem září Moskva rezolutně žádala od čínské strany nápravu, ta zatím nepřichází. Jak si všímají odborníci, neochota Pekingu zpochybňuje naděje Moskvy, že při další eskalaci vztahů se Spojenými státy nalezne Rusko v Číně spojence.

"Chtěli jsme pro našeho klienta otevřít filiálku v Číně a otevřít mu účet u China Merchants Bank. Bylo potřeba obrovské množství potvrzení, nekonečné pohovory v bance, její pracovníci neustále volali a ptali se dokola na stejné věci. Rovnou nám řekli, abychom na účet neposílali žádné peníze z Ruska, jinak že je zablokují. Ještě před rokem takové problémy nebyly," řekla moskevskému deníku Kommersant vydavatelka ruskojazyčných novin v Šanghaji Olga Merekinová. Podle Kommersantu od května letošního roku odmítají ruským občanům otevírat účty také v Dailian Bank, Ping An Bank a v dalších čtyřech čínských finančních ústavech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.