Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo čínské tajné agenty, že se spikli s hackery a odborníky z firem s přístupem k tajným informacím, aby se dostali do počítačových systémů firem a ukradli zde duševní vlastnictví. Agenti měli podle prokurátorů získat mimo jiné detaily o dvouproudovém motoru pro komerční letadla.

Podle obvinění v době, kdy se událost udála, čínská státní letecká společnost pracovala na vývoji srovnatelného motoru pro použití v letadlech vyráběných v Číně a v dalších zemích. Ke spiknutí mělo dojít v období od ledna 2010 do května 2015.

Deset lidí bylo obviněno ze spiknutí s účelem ukrást citlivá data, která mohla být využita čínskými subjekty k výrobě stejných nebo podobných motorů, aniž by musely vynaložit značné částky na výzkum a vývoj, uvádí se v prohlášení ministerstva. Cílem bylo více než deset firem, jmenována však byla pouze jedna, Capstone Turbine. Další měly být z Francie, Británie a nadnárodní konglomerát, který vyrábí komerční a spotřební produkty a letecké systémy.

Od září je to již třetí případ předložený americkým ministerstvem spravedlnosti, který souvisí s firemní špionáží a byli do něj zapojeni čínští agenti, napsala agentura Reuters.

Související